כללי

קבלני תשתית - הכוח המניע מאחורי פרויקטי הענק

Constructor

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

קבלני תשתיות הם חברות בנייה המתמחות בהקמת פרויקטי תשתית (לרוב - ציבוריים) גדולים, כגון כבישים, גשרים, נמלים, שדות תעופה ועוד. קבלנים אלה מציעים יכולות הנדסיות ולוגיסטיות מתקדמות וניסיון רב בניהול פרויקטי ענק מורכבים. הם מעסיקים מהנדסים, אדריכלים, עובדי בניין מקצועיים וצי צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) גדול. כמו במדינות רבות, גם בישראל קבלני תשתיות מהווים שחקן מפתח בפיתוח התשתיות הלאומיות.

המקצוע של קבלני תשתיות הוא למעשה מה שמשתמע משמם. הם המבצעים בפועל של פרויקטי עבודות תשתית החיונית למבנים ציבוריים, בתים פרטיים, ושטחים אשר ממוקמים בגבולות העיר ובאזורים בינעירוניים.

אילו סוגי פרויקטים מבוצעים על-ידי קבלני תשתית?

אפשר למצוא את קבלני התשתיות עובדים בצמוד לקבלני בניין, על חיבור בניינים לתשתיות עירוניות באתרי בנייה, ובכל האזורים והשטחים העירוניים והבינעירוניים המיועדים לפיתוח ושיפוץ.

כל מבנה בשלב הראשון שלו נדרש להתבסס על בסיס יציב וחזק, ולהתחבר למספר תשתיות עיקריות. על מנת להגיע למצב זה, אנחנו נעזרים באנשי מקצוע – קבלנים בתחום התשתיות, שכל אחד מהם הוא מומחה ומתמקד בהתמחות מסוימת. תשתית חשובה, ייחודית ומורכבת היא תשתית הרחוב. כיוון שהיא מתקיימת בתוך אזור שמשמש קהל רחב של אנשים, ישנו צורך בתכנון קפדני שנעשה על ידי אנשי מקצוע מתאימים, תוך שימוש בחומרים באיכות גבוהה השתואמים לסטנדרטים הכוללים והספציפיים.

עוד לפני הליכי התכנון והביצוע של פרויקטים בתחום התשתיות, ובמיוחד תשתיות רחוב, יש לדעת מהם המדדים המרכזיים שנדרשים לבחינה. הם יכללו את תוואי השטח של המקום, ביצוע הקמת תשתית על-פי תוכנית מסוימת, וכמו כן, חשוב להזמין את הסוגים המתאימים של חומרי הבנייה לתשתית בהקדם האפשרי כדי לשמור על הקצב ולעמוד בלוחות הזמנים. בנוסף, בטרם בניית התשתית יש לבחון את פני השטח ואת הדרישות שהוא מציב ועל-ידי כך נצליח להתאים ולתכנן במדויק את החומרים הדרושים להצלחת הפרויקט.

אילו תשתיות רחוב מתבצעות על ידי קבלנים?

אפשר לזהות כמה מרכיבים המהווים את התשתית של הרחוב, וכל מרכיב מנוהל על ידי קבלנים המתמחים בתשתית, שמבצעים עבודות תשתית באופן מקצועי ובמיומנות גבוהה. כולם ביחד, וכל אחד בנפרד, יוצרים תשתית רחוב איכותית, יעילה וחזקה. אחד המרכיבים העיקריים והקריטיים במיוחד בתשתית הרחוב הוא תשתית הביוב ומערכות הניקוז, שמטרתם לעזור במניעת מצבים שבהם מצטברים נוזלים, דבר אשר יכול לגרום להצפות.

בעת בניית מערכות ניקוז וביוב, עלינו לקחת בחשבון את איכות, יעילות ועמידות החומרים. אחד מהחומרים המרכזיים בבנייה הוא הבטון. קיימים מספר סוגים שונים של בטון, וכדי לדאוג לעמידות ויעילות של מערכת הניקוז, עלינו לבחור בחומר הכי חזק ואיכותי שניתן למצוא בשוק.

בהקשר של איכות התשתית, חשיבות גדולה קיימת גם לכיסויי הביוב. אם הכיסוי עמיד ויחסית כבד, הוא יוכל לעמוד מול לחצי המים הפועלים עליו, מה שימנע את הזליגה של מים מלוכלכים. לצד תשתית הביוב, קיימים גם רכיבים נוספים כגון שוחות ותאים לבלימת המים, המבוצעים גם הם על-ידי קבלני תשתיות ביוב כמו גם ע"י קבלני משנה. רכיבים אלו הם אלו שיספקו מענה ופתרון ברגעים הקריטיים בהם תשתית הרחוב עומדת למבחן.

מהם החומרים המרכזיים המשמשים קבלני תשתיות?

חלק מהחומרים העיקריים שמשמשים קבלנים בתחום התשתיות הם ברזל, פלסטיק ובטון. אפשר למצוא ולקנות את החומרים הללו במפעלי יציקה המייצרים ומשווקים מוצרים לבניה שמשמשים לתשתיות, כגון  מכסים לצנרת ביוב, מערכות ניקוז, תאי בקרה, מערכות תקשורת, חשמל ועוד.

 עבודות עפר ופיתוח תשתיות

ברזל, פלסטיק ובטון: החומרים האהובים על קבלני התשתית

הברזל, הפלסטיק והבטון נמצאים בצמרת החומרים המבוקשים בענף התשתיות. כל חומר מגיע עם מערך של יתרונות וחסרונות משלו.

הברזל נחשב לחומר עמיד וקשיח, המסוגל להתמודד עם עומסים גבוהים, ולכן הוא מאוד מוערך בתחום התשתיות. הפלסטיק, מצד שני, הוא חומר קל יחסית, המאפשר התאמה גבוהה למגוון שימושים, ומתאים במיוחד לשימושים שדורשים עמידות בפני מים או חומרים כימיים. הבטון, לעומתם, הוא חומר עמיד במיוחד המספק משטחים קשיחים ועמידים, המתאימים למגוון רחב של יישומים בתחום התשתיות.

מפעלי יציקה: מקור לחומרים איכותיים

מפעלי יציקה מהווים גורם מרכזי בתעשייה, כאשר הם מייצרים ומספקים את המוצרים שמהווים את בסיס העבודה של קבלני התשתיות. הם מייצרים מגוון רחב של מוצרים, כולל מכסים לתשתיות ביוב, ניקוז, תאי בקרה, תקשורת, חשמל ועוד. הם מספקים חומרים איכותיים, עמידים ואמינים, שמאפשרים לקבלנים לבנות תשתיות בצורה יעילה ואמינה.

קבלן תשתית שכדאי להכיר:

חברת אהרונסי, קבלני תשתיות, מבצעת מתקני תקשורת וחשמל תת-קרקעיים ועיליים בבנייה טרומית ויציקה באתר הבניה. כמו כן, היא מניחה צנרת ותעלות מצינורות רב-שכבתיים ושרשוריים, ומבצעת תעלות PVC לתשתיות חשמל ותקשורת. החברה מחזיקה בצוות קבלני תשתית ייעודי ומקצועי לביצוע פרויקטים מורכבים - כולל עבודות תשתית במתקנים הדורשים סיווג בטחוני. אתר החברה: https://aharonesi.co.il

תפריט נגישות אתר