בריאות ורפואה כללית

ככה תטפלו בבלוטות רוק נפוחות

ככה תטפלו בבלוטות רוק נפוחות

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

ישנם איברים רבים בגוף שלנו ולכל איבר או חלק, יש תפקיד או אפילו מספר תפקידים חיוניים ומשמעותיים לתפקוד הכללי שלנו. לרוב התפקידים שממלאים האיברים והחלקים השונים אשר בגופינו, אנו כלל לא מודעים. כך למשל, חלקינו לא יודעים שלבלוטות הרוק שלנו יש מספר תפקידים חשובים מאוד לבריאותנו הכללית. אז מה הן התפקידים של הרוק ושל בלוטות הרוק בגופינו? מה קורה כאשר בלוטות הרוק נסתמות או מתנפחות? ומהם דרכי הטיפול בבעיה?

כל מה שתצטרכו לדעת על בלוטות רוק נפוחות ודרכי הטיפול בהן, במאמר הבא.

מהן בלוטות רוק ומה תפקידן?

באופן כללי, התפקיד של בלוטות הרוק הוא לא אחר מאשר, לייצר רוק. הבלוטות מייצרות רוק מסוגים שונים כמו למשל רוק רירי ורוק מימי. לרוק עצמו תפקיד חשוב בשמירה על לחות הפה, לחלוח חלל הפה וכן תפקידים נוספים הנמצאים מחוץ לחלל הפה כמו למשל סיוע בפירוק המזון בוושט ושמירה על רמת הלחות הרצויה במערכת העיכול. בנוסף, לבלוטות הרוק יש חשיבות במקרים מסוימים גם לאופן התפתחות הדיבור התקין.

לרוק עצמו כאמור, יש תפקידים חשובים מאוד בסיכוך מערכת העיכול וכן בחלל הפה. מכאן שלבלוטות הרוק אשר נמצאות כולן באזור הפנים, קיימת משמעות שחוצה את האזור בו הוא מיוצר וחיוניות שבאה לידי ביטוי באזורים רבים בגוף האדם.

כמה בלוטות רוק יש לנו בגוף?

בגוף האדם יש 6 בלוטות רוק גדולות המתחלקות ל-3 זוגות, בחלוקה סימטרית לאורך הפנים. בנוסף, קיימות עוד אלפי בלוטות רוק קטנות יותר, שנמצאות בדרך כלל מתחת לרירית בחלל הפה, בלחי ובשפתיים.

  • הבלוטות התת-לסתיות שמכונות גם בלוטות 'סאב-מנדיבולריות', נמצאות מתחת ללסת התחתונה.
  • בלוטות מיצד האוזן שנקראות גם 'הפרוטידיות', ממוקמות לפני האוזניים.
  • הבלוטות שנמצאות מתחת ללשון נקראות הלוטות התת-לשוניות.

מהם הגורמים והתסמינים לבלוטות רוק נפוחות או חסומות?

התסמינים או הסימפטומים של בלוטות רוק נפוחות, עלולות לבוא בדרך כלל לידי ביטוי בזמנים בהם מיוצרת כמות גדולה של רוק, כמו בזמן האכילה או מיד בסיומה. ברגעים אלו, בלוטות רוק נפוחות  ייצרו תחושה לא נעימה של כאב בעיקר בזמן הבליעה. סימפטומים נוספים יכולים לכלול חום גבוה, נפיחות ואדמומיות.

במידה ומורגשת אותן תחושות של בלוטות רוק שמפריעות לתפקוד הבליעה התקין, חשוב מאוד לבדוק ולאבחן את הבעיה, שכן במידה והנפיחות קיימת בבלוטות הרוק התת-לסתיות קיים סיכון מהותי לחסימה של דרכי אוויר שעלולה להוביל לסכנת חיים ממשית.

בין הגורמים השונים לחסימת בלוטות רוק, נמצא למשל את הסיבות הבאות:

  • היווצרות של אבן בצינורית בלוטת הרוק.
  • היצרות של הצינורית המביאה לחסימתה.
  • דלקות וזיהומים שונים.
  • גידול בבלוטה עצמה או בצינורית הבלוטה.
  • ציסטות בחלל הפה בסמוך לבלוטות.

ניתן לומר שציסטות ואבנים, הם הגורמים העיקריים לחסימה של בלוטות הרוק ולהיווצרות של נפיחות. כאשר הציסטה ממוקמת מתחת ללשון יהיה צורך בהסרה מיידית מחשש לנפיחות בבלוטות התת-לסתיות. כמו כן, אבנים יכולות להוביל לחסימה חלקית, או לחסימה מלאה של צינורית הבלוטות ועל כן, יש להסיר את האבן כמה שיותר מהר וביעילות המרבית.

מהם דרכי הטיפול המקובלים בבלוטות רוק נפוחות?

ראשית, חשוב מאוד ללכת ולאבחן את סיבת הנפיחות בבלוטת הרוק ולהבין באיזו בלוטת רוק מדובר. הטיפול יהיה מותאם למטופל, לבעיה ממנה בלוטת הרוק סובלת, לגורם הבעיה ולהחלטת המטפל המוסמך.

קיימים טיפולים שונים לנפיחות או חסימה בבלוטות הרוק והם כוללים טיפול אנדוסקופי, שמאופיין בדיוק וביעלות שלו, טיפול בגלי הדף המיועד למקרים שבהם מצטברים אבנים שיש לרסק בבלוטות הרוק וכן הליכים ניתוחיים, שיהיו מיועדים בעיקר להסרת גידולים שונים מבלוטות הרוק.

לסיכום – אל תתעלמו מבלוטות הרוק שלכם

לבלוטות הרוק יש תפקיד חשוב מאוד במנגנון הגופני שלנו, אך ברגע שאותן בלוטות מתנפחות או נחסמות, אנחנו נחווה תחושות לא נעימות של כאב ובנוסף נרגיש בתפקוד הלקוי של הבלוטה הנפוחה.

האבחנה של מקור הבעיה והגורמים לנפיחות, דורשת לא מעט ניסיון ומקצועיות בתחום ואף לעיתים, האבחנה תיערך על ידי מכונה ייעודית. כמובן שכולנו נעדיף טיפולים שאינם פולשניים, או זעיר פולשניים לטיפול בבלוטות הרוק, אך לעיתים ובעיקר במקרים של גידולים, לא תהיה ברירה לפנות לפתרון ניתוחי. בכל אופן, אם אתם סובלים מהתסמינים עליהם דיברנו, ההמלצה היא ללכת להיבדק ובכל מקרה – לא להזניח ולהתעלם.

תפריט נגישות אתר