המכון לקידום החרש (ע"ר) הוקם במטרה ליצור שינוי חברתי שיאפשר לאנשים חרשים וכבדי שמיעה בישראל חיים של שיויון ועצמאות בחברה נגישה.

המכון פועל במסגרת עמותה (מספר 580222230), שהוקמה בשנת 1993 על ידי אנשי מקצוע, העוסקים בתחום החרשות. העמותה הציבה לעצמה כמטרה ליזום, לפתח וליישם תכניות לרווחתה של קהילת החרשים וכבדי השמיעה בישראל, להעצמתה ולהגברת שילובה בחברה כולה.
בארץ חיים כ- 650,000 איש אנשים חרשים וכבדי שמיעה ומתוכם כ- 15,000 חרשים. הירידה בשמיעה קיימת בכל חלקי האוכלוסיה על גילאיה השונים, ומשפיעה על יכולת התקשורת.

שומעים, חרשים וכבדי שמיעה פועלים בצוותא לקידום ולהעצמת הקהילה – המכון מהווה מופת לעבודת צוות מוצלחת ופורה של שומעים, חרשים וכבדי שמיעה, הפועלים בצוותא להשגת מטרות הקהילה כולה.
צוות המכון יוזם מחקרים יישומיים בתחומי החינוך, השיקום והתקשורת בקהילה, וכן מפתח ומפעיל תכניות חדשניות בתחומים אלה: ימי עיון, סדנאות ושירותי ייעוץ והכשרה לאנשי מקצוע ולחברי הקהילה.
המכון פועל בשיתוף עם גופים אחרים בקהילה ועם גורמים ציבוריים וממשלתיים אחרים, במטרה לאחד את כל הכוחות לרווחתה של אוכלוסיית החרשים וכבדי השמיעה.

תחומי פעילות: העצמה כלכלית חינוך מסגרת מקצועית רווחה שיקום תרבות עבודה

התוכניות של המכון מתמקדות בחמישה תחומים עיקריים: העצמה חברתית ומקצועית, ילדים בסיכון, ליווי, הדרכה והטמעה של הפעלת נגישות, התערבות בעת משבר וחיזוק הזהות היהודית של אנשים חרשים. תוכניות המכון כוללות: "מודל הצלחה": פיתוח דימוי עצמי חיובי בקרב אנשים חרשים וכבדי שמיעה שצמחו מתוך הקהילה ועברו תהליך של העצמה שמאפשר להם להוות דוגמה ומודל לילדים ובני נוער חרשים, המרכז לקידום ההשכלה בקרב אנשים חרשים וכבדי שמיעה, בניית מבחן הסמכה עבור מתורגמנים לשפת הסימנים, קורסים בשפת הסימנים וסיוע להיכנס למעגל העבודה. מרכז סלע מספק את השירותים הבאים: שירותי תרגום, תמלול או העתקת שפת סימנים לחרשים-עיוורים, החזרים על רכישת אביזרי עזר לתקשורת (סל תקשורת), החזר כספי ברכישת גלאי בכי לתינוקות. העמותה מאמינה כי "ידע הוא כוח", ולפיכך, מפתחת ומטמיעה תוכניות חדשניות המספקות ידע ומידע נגיש, תוכניות להקניית כלים ואסטרטגיות להתמודדות מוצלחת עבור אנשים החרשים וכבדי השמיעה.