פטור מאנגלית – אמצעי או מטרה?
פברואר 22, 2009
מאסנו בתלות
פברואר 22, 2009
הצג הכל

ידע זה כוח, ידע זה כוח, ידע זה כוח...

המשפט הזה מתנגן לי כמו מנטרה. אני מרבה לשמוע אותו - בעבודה, בבית, מפי אמי שאומרת תמיד, כי עלי לשאוף לדעת, ללמוד, להכיר, להבין ולשאוב כוחות מהידע שיש סביבי.

יום רביעי, 26 באפריל, ערב השקת אתר סלע. בסיום ערב ההשקה המרשים קלטתי בראשונה את עוצמת המילים "ידע זה כוח".

מי שלא נכח במקום, יתקשה להבין את משמעות החיבור בין שני העולמות: עולם השומעים ועולם החרשים. כולם ישבו ביחד, שונים זה מזה, באים ממקומות מגוונים – חברי הקהילה, אנשי מקצוע, בני משפחת סלע, צוות המכון, מדריכים וחונכים חרשים, מתורגמנים ועוד.

הדבר המהותי, שחיבר בין כולם, היה הרצון לדעת עוד!

זהו בדיוק הרצון, שהמכון מבקש להשביע, באמצעות אתר "סלע": לספק מידע עדכני, בלי השמטות, בלי סינונים, בלי תיווכים.

אני, כאדם חרש וכאשת מקצוע, החיה בין שני העולמות, מסוגלת להשיג מידע, בלי תלות בזולת – הודות לטכנולוגיה. האמצעים להשגת המידע מגוונים – מיילים, מסנג'ר, איסיקיו, קריאת חדשות, מציאת מידע וידע על חיי הקהילה ועל נושאים מקצועיים.

זוהי אחת התרומות המופלאות של הטכנולגיה: היכולת להעמיד את המילה הכתובה כאמצעי יעיל לתקשורת הדדית ושוטפת, לא רק בין החרשים לבין עצמם, אלא גם ביניהם ובין השומעים. פתיחת המחסומים, המתאפשרת בדרך זו, נראתה לפני עשור בלבד כמדע בדיוני. ואילו היום היא הופכת לדבר שבשגרה, המאפשר תקשורת יעילה בין אנשים ומוחק את המחסומים התקשורתיים ביניהם.

ניתוץ המחסום התקשורתי קיבל ביטוי מיוחד בערב ההשקה, כאשר אילנה סבן ועידו כהן ניצבו מול הקהל, ובליווי מוסיקלי (ותרגום שפת סימנים) הביאו את אמנותם של מספרי הסיפורים. בעזרתם, נחשפו גם השומעים אל עולמם המיוחד של האנשים החרשים וכבדי השמיעה, עם הקושי וההומור, המאבק והקריצה הרעננה.

אכן, אין ספק, ידע זה כוח.