יש מודעות דרושים חדשות
יולי 11, 2011
עובדי המכון הופיעו בפני עובדים סוציאליים של עיריית תל אביב
יולי 11, 2011
הצג הכל

תכנית הטמעה חדשה שעומד "המכון לקידום החרש" להפעיל בקרב האוכלוסייה הערבית בדואית בנגב, ממומנת ע"י הקרן למפעלים מיוחדים במוסד לביטוח לאומי, ומתבססת על תוכנית ניסיונית דומה שהריץ המוסד במזרח ירושלים. מטרת הפרויקט: פיתוח מערך שירותים להורים לילדים חרשים, וכן לאנשי מקצוע אשר עובדים עם אוכלוסיית החרשים וכבדי השמיעה במטרה לשפר את חיי הילדים החרשים וכבדי השמיעה ובני משפחתם, ושיפור התקשורת בין הילדים לבין סביבתם השומעת.

המכון הפעיל בשנים האחרונות את פרויקט "מודל הצלחה", אשר נועד לאפשר לילדים חרשים וכבדי שמיעה בחברה הערבית בדואית בנגב, להחשף לאנשים חרשים וכבדי שמיעה בוגרים, אשר מהווים מבחינתם מודל לשאוף אליו. תוכנית זו פעלה בהצלחה מרובה בקרב ילדים חרשים בנגב, במסגרת תכנית מסירה מסע, לקידום מעמד בעלי הנכויות בחברה הערבית, המופעלת על ידי ג'וינט ישראל.

ביום שלישי 28.6 נפתח קורס הכשרת המנחים, אשר יעבדו ביחד עם קבוצות ההורים. מטרת ההכשרה היא להקנות למנחים ידע בנושא החרשות ומיומנויות מיוחדות, אשר נדרשות לעבודה עם קבוצות הורים, לילדים חרשים וכבדי שמיעה.

אחרי תהליך ארוך של ראיונות, נבחרו 12 מנחים מקצועיים, אשר מגיעים מכל רחבי הנגב, כולם בעלי תארים אקדמאים ורקע בהנחיית קבוצות, ובנוסף, עם מחויבות חברתית חזקה ועמוקה לעשות שינוי חברתי בחברה הערבית הבדואית בנגב. התכנית כוללת 24 שעות הדרכה, ומחולקת לשישה מפגשים בני 4 שעות אקדמאיות כ"א.

המפגשים יתקיימו במשרדי שתי"ל בבאר שבע וזו ההזדמנות להודות להם על עזרתם והמקום שהם נידבו לפעולה.

המפגש הראשון חולק לשני חלקים, הראשון היה הרצאה בנושא קהילת החרשים: שפה, תרבות וזהות. מי שהעבירה את ההרצאה היא גל רוקניאן, אשת מקצוע חרשת בעצמה ועובדת המכון. היא דיברה על מאפיינים של קהילת החרשים, על המקום שלה כאישה חרשת, אמא חרשת ואשת מקצוע חרשת. ועל המשותף בין קבוצות המיעוט ה"חרשית" לקבוצת המיעוט הערבית.

המפגש בין המנחים לבין גל היה מאד משמעותי ומעניין: הם נחשפו בפעם הראשונה למודל של אישה שהיא גם חרשת בעלת זהות מגובשת וגם אשת מקצוע אשר מעבירה להם מידע. בנוסף סיפקה להם גל ערך מוסף רב מן הזווית האישית שלה על עצמה ועל קהילת החרשים.

מנקודת המבט האישית שלה – היא הצליחה לחבר בין המקום האישי למקום ה"פוליטי" – חברתי.

המאזינים הגיבו בהתלהבות והיו מרותקים להרצאה, שהייתה מצוינת כהגדרתם. הם הביעו שאיפה לשמוע עוד על עולם החרשים ועל תפיסת העולם המיוחדת שלהם.

החלק השני של המפגש היה החלק ההנחייתי – מקצועי, אשר הועבר ע"י אלעד דהן, מנחה מקצועי. אלעד יעביר לאורך הסדנא את מיומנות הנחיית קבוצות ההורים לילדים חרשים וכבדי שמיעה.

אחרי סיום שלב ההכשרה, יתחילו המנחים את תהליך גיוס קבוצות ההורים ותחל העבודה מול ההורים ואנשי המקצוע. אנחנו מקווים להגיע במהלך שלוש השנים שהוקצו לפעילות ל14 – 15 קבוצות הורים, כשבכל קבוצה יהיו עד 15 הורים לילדים חרשים וכבדי שמיעה.