היום הבינלאומי לאנשים עם מוגבלויות – מוגבלים בישראל עניים יותר, בודדים יותר
דצמבר 1, 2009
מספרי הסיפורים – לוח מופעים
דצמבר 1, 2009
הצג הכל

יותר מ-15 אלף חרשים הבהירו את הצורך בלימודים אקדמיים לשפת הסימנים. לראשונה בבר-אילן תוכלו ללמוד לתואר ראשון בשיעורים שיתנהלו ללא קול. 

ליד אביהם הנמצא על ערש דווי בבית חולים במרכז הארץ היו אסופים לפני ימים אחדים בני משפחתו החרשים. אך לא רק בני משפחתו נכחו במעמד הזה, אלא גם מתורגמן שתפקידו היה לקשר בין החולה ומשפחתו לבין הרופאים . הגעתם של מטופלים לבתי-חולים בליווי מתורגמן לשפת הסימנים אינו מחזה נדיר; גם לא מעט נשים הרות מגיעות אל חדר הלידה עם הבעל והמתורגמנית. כיום, כשבישראל לא פחות מ-15 אלף חרשים, הוחלט להכיר בלימודים בשפת הסימנים לתואר ראשון.

יעל קקון, עובדת סוציאלית בהכשרתה, המוכרת כמתורגמנית לשפת הסימנים בערוץ 10, עומדת בראש המכון לקידום החרש, ועתה היא גם ראש המסלול האקדמי הראשון בישראל לתואר B.A, שנפתח באוניברסיטת בר-אילן, להכשרת מתורגמנים בשפת הסימנים.

כיום ישנם בארץ כ-120 מתורגמנים בלבד, שקיבלו את הכשרתם בלימודי תעודה במכללות, והתרגום לשפת הסימנים הוא עבורם עבודה נוספת. אלא שכעת הדרישה לבעלי המקצוע הזה הולכת וגדלה, גם במגזר הערבי, בקהילה הבדואית והחרדית. במגזר הערבי למשל, על פי ההערכות, יש יותר מ-3,000 דוברי שפת סימנים בערבית ואלפי חרשים שאינם יודעים אותה, אבל רק שתי מתורגמניות.

ללימודי התואר בבר-אילן – שהשמועה על קיומה עברה בעיקר מפה לאוזן- התקבלו השנה 23 סטודנטים מתוך 80 שהגישו מועמדות.
כולם נדרשו לבחינות כניסה מחמירות ביותר שהתנהלו בשפת הסימנים, ובהן נבדקו שליטה באוצר מילים, יכולת הבעה, תכונות אישיות ורגישות לבני אדם בעלי צרכים מיוחדים. "אנחנו לא מלמדים את השפה, אבל מביאים סטודנטים לרמות הגבוהות ביותר של התמחות בה ולהעשרתם בידע מרובה תכנים. כולם, אגב, שומעים" אמרה ד"ר דניאלה גורביץ, מנהלת התוכניות הרב-תחומיות לתואר ראשון במדעי הרוח בבר-אילן, שאחראית על התוכנית.

הלימודים המתנהלים ביום מרוכז אחד, מעשר בבוקר עד שמונה בערב, כיוון שהסטודנטים גם עובדים לפרנסתם. השיעורים מתנהלים ללא קול- אף שלא אחת הדיונים בכתה סוערים מאד- ושיעור מיוחד מוקדש להעשרה במונחים ובביטויים בעברית. "שפת הסימנים היא עשירה וציורית במיוחד ובמהותה מזכירה סינית, שהכתב בה מבוסס על סימניות ולא על אותיות" הסבירה ד"ר גורביץ. כיום אין שפת סימנים אוניברסאלית. למעשה, לכל לשון בעולם יש שפת סימנים משלה.

מעריב (27.11.2009), עמוד 7