בואו נדבר על תעסוקה
פברואר 26, 2009
מדריך זכויות מעודכן לאנשים עם מוגבלות
מרץ 3, 2009
הצג הכל

ההתעניינות בשפת הסימנים הישראלית הולכת וצוברת תאוצה. המכון לקידום החרש פותח עוד ועוד קורסים בשפת הסימנים והביקוש הוא אין-סופי! כמעט כל הרשמה שאנחנו פותחים לקורס נסגרת לאחר מספר ימים.

הנהירה הזו ל אנשים שומעים וכבדי שמיעה, ללמוד את שפת הסימנים הישראלית, היא רק סימפטום, בבחינת "קצה קרחון" של תופעה הולכת וגדלה בקרב החברה הישראלית, של קבלת שכבות האוכלוסיה ההטרוגניות - השונות - לתוכה.

מדוע אנשים לומדים שפת סימנים? כי הם באים במגע עם אנשים חרשים, כי הם רואים את "האשה בבועה" – המתורגמנית לשפת הסימנים יותר ויותר בתוכניות הטלוויזיה, כי הם נחשפים לאוכלוסייה החרשת וכבדת השמיעה, כי הם רוצים להעשיר את ידיעותיהם בשפה נוספת או כי פשוט – הם רוצים לעזור ולתקשר טוב יותר.

כאשר השתתפתי בקורס שפת הסימנים של המכון לקידום החרש במהלך השנה שעברה, נחשפתי למגוון רחב של סיבות להרשמה: אחת עסקה בהוראה ורצתה להיות נגישה יותר לתלמידיה. קבוצה לא קטנה עובדת עם חרשים במקום עבודה משולב (כזה שבו חלק ניכר מהעובדים הם חרשים וכבדי שמיעה – גם המכון לקידום החרש הוא מקום כזה!) אחדים, כמוני, היו כבדי שמיעה אוראליים (המתשתמשים בשפה כאמצעי תקשורת עיקרי) וחלק, למדו את שפת הסימנים כי הם הכירו אדם חרש בסביבה הקרובה, במושב, או אפילו במשפחה ורצו להיות מסוגלים לתקשר עימם טוב יותר.

אבל לא דיי בכך. לאחר שמסיימים קורס כזה יש צורך "לשמור על קשר" עם השפה, כדי שלא תישכח. המכון לקידום החרש וארגוני חרשים אחרים מציעים אפשרות להתנדב ולעזור לאנשים חרשים וכבדי שמיעה ותוך כדי, לשפר את כישורי השפה.

הקבוצה שלי בחרה בשיטה אחרת, מקורית יותר – אנחנו נפגשים אחת לתקופה בבית קפה ומתרגלים את השפה. כך אנחנו גם שומרים על קשר ומהדקים חברויות שנוצרו במהלך הקורסים וגם, מחזקים את הקשר שלנו עם השפה, מתרגלים אותה ומבטיחים שהיא לא תישכח. אבל מפגשים כאלה הם לא הדבר היחיד: המכון לקידום החרש מציע עוד אירועים ואפשרויות: אפשר לקחת קורסים למתקדמים, אפשר ללכת להופעות של מספרי הסיפורים או לאירועים אחרים שמתארגנים לאורך כל השנה!