שפות הסימנים היא שפה חזותית המובעת באמצעות הידיים, הפנים והגוף ונקלטות בעיניים. שפת הסימנים לא הומצאה באופן מלאכותי, אלא נוצרה באופן טבעי, כפי ששפות מדוברות מתפתחות באופן טבעי.
שפת הסימנים אינה שפה אוניברסאלית. בכל קהילת חרשים, אפילו בקהילות קטנות מאוד מתפתחת שפה ייחודית לקהילה. מכאן שלקהילות החרשים השונות יש שפות סימנים שונות הנבדלות זו מזו באוצר המילים שלהן ובהיבטים מסוימים של המבנה הדקדוקי שלהן. שפת הסימנים העיקרית בישראל נוצרה עם התהוות קהילת החרשים בארץ והושפעה משפות הסימנים השונות שהביאו עמם גלי העלייה השונים
שפת הסימנים אינה פנטומימה. שפת סימנים היא שפה עם דקדוק משלה, השונה מהדקדוק של השפה הדבורה. שפות מדוברות מורכבות מהגאים (אוסף צלילים של השפה) והאותיות הן הייצוג הגרפי של הצלילים. בשפת הסימנים יש גם יחידות כאלו- תבנית כף היד, מיקום הסימן והתנועה של הסימן. באמצעות מרכיבים אלו ניתן לבנות את כל הסימנים בשפה כפי שבשפות המדוברות העיצורים והתנועות מרכיבים את כל המילים בשפה.
רכישת השפה – ילדים אינם לומדים את שפת האם שלהם, אלא רוכשים אותה תוך כדי יחסי גומלין עם הוריהם ועם אנשים נוספים בסביבתם. תינוק הגדל בבית שבו מדברים בשפה מסוימת (כגון, עברית, אנגלית, שפת סימנים ישראלית וכו') ירכוש שפה זו באופן טבעי.
המכון לקידום החרש מפעיל קורסים ללימוד שפת הסימנים במטרה להפיץ את השפה וליצר נגישות תקשורתית וגשר בין עולם השומעים ועולם החרשים וכבדי השמיעה.
את הקורסים מעבירים מורים חרשים וכבדי שמיעה אשר עברו הכשרה מקצועית להוראת שפת סימנים. הקורסים כוללים היכרות עם השפה, עם התוכן התרבותי-חברתי שעומד מאחורי השפה, עם אוצר מילים מגוון ועם העולם התחבירי המיוחד לשפת הסימנים.
המשתתפים בקורסים הם מכל מגוון האוכלוסייה וניתן אף להזמין קורס או סדנה ייעודיים למקום העבודה, כדי להכשיר את כל צוות העובדים בשפת הסימנים.

שאלות נפוצות

את הקורס מעבירים מורים חרשים מקצועיים ששפת הסימנים היא שפת האם שלהם ואשר עברו הכשרה מקצועית והשתלמויות בהוראת שפת סימנים.

המורה החרש מיומן בהוראת שפת סימנים עם קהל השומעים ולמעשה, כבר מהשיעור הראשון לומדים איך לתקשר עם אדם חרש…

שפת סימנים לא הומצאה באופן מלאכותי, אלא נוצרה באופן טבעי, כפי ששפות מדוברות מתפתחות באופן טבעי. בכל קהילת חרשים, ואפילו בקהילות קטנות מאוד, מתפתחת שפה. שפת הסימנים העיקרית בישראל נוצרה עם התהוות קהילת החרשים בארץ. היא הושפעה משפות הסימנים השונות, שהביאו עמם גלי העלייה השונים.
שפת הסימנים אינה אוניברסלית, כפי שניתן להסיק מהשימוש במונח – "שפת הסימנים הישראלית" (ולא שפת סימנים עברית). בכל קהילת החרשים מתפתחת שפה ייחודית לקהילה. שפת הסימנים הישראלית שונה משפת הסימנים האמריקאית, ההולנדית והיפנית. גם בישראל, יש שפת סימנים רוסית, שפת סימנים ערבית וכו'. השפה מתפתחת באופן טבעי וכל חברה מפתחת שפה משלה. שפות הסימנים אינן שונות משפות מדוברות.
לא, שפת סימנים אינה פנטומימה. זו היא שפה עם דקדוק משלה ששונה מהדקדוק של השפה העברית.
דוגמא – בעברית אומרים: "אני הולך הביתה".
בשפת סימנים ישראלית אומרים: "אני הביתה".
בעברית אומרים: "מה השם שלך?"
בשפת סימנים ישראלית אומרים: "שם שלך מה?"
שפות מדוברות מורכבות מהגאים (אוסף צלילים של השפה) והאותיות הן הייצוג הגרפי של הצלילים. בשפת הסימנים יש גם יחידות כאלו – תבניות כף היד, מיקום הסימן ואופי התנועה של הסימן. אין משמעו שמילה בשפת הסימנים מורכבת מאוסף של אותיות או תנועות קטנות – מילה היא תנועה שלמה בפני עצמה והיא מכילה ניואנסים רבים – למשל, בכיוון שאליו מפנים את הסימן (המילה) או בהקשר שלה.
ילדים אינם לומדים את שפת האם שלהם אלא רוכשים אותה רק מתוך כך שהם חשופים לשפה, ונוצרת אינטרקציה באמצעותה. ילד שיחשף לשפת הסימנים באופן טבעי, ירכוש אותה כשפת אם.
ראשית כל, יש לדעת את שפת הסימנים ברמה גבוהה – הקורסים של המכון בהחלט יכולים לסייע לכם בכך! אבל אין די בכך – כמו בכל שפה, התרגול הוא מה שעושה את ההבדל, לכן מומלץ להתערות בקהילת החרשים ולרכוש מיומנויות שפתיות נוספות לפני מבחני הקבלה למסלול הכשרת מתורגמנים.
אתם מוזמנים להכנס לדף "שפת הסימנים" בפייסבוק, להכיר אנשים שומעים, חרשים וכבדי שמיעה שחולקים את האהבה לשפת הסימנים.

רוצים להרשם? השאירו פרטים עכשיו

 
לאיזה קורס בא לך להרשם?