מטבחים

פס לדים למטבח - ככה תבחרו נכון

פס לדים למטבח

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

המטבח הוא חלל מרכזי ומשמעותי שמשלב בין ערכים פונקציונאליים לערכים אסתטיים. זהו מקום בו אנו מבשלים, אוכלים ומתכנסים כמשפחה ועל כן חשוב שיהיה נוח, יעיל ונעים לשהייה.
קיימים דגמי מטבחים רבים ומגוונים, החל ממטבחים קלאסיים מעוצבים בסגנון כפרי או מסורתי, ועד מטבחים מודרניים בעלי קווים נקיים ומינימליסטיים. האפשרויות הן רבות ומגוונות, והבחירה נעשית על פי טעמכם האישי והסגנון שאליו אתם נוטים.

בתכנון המטבח יש להתחשב בשטח הקיים, צורת החלל וממדיו. חשוב לשים דגש על זרימה נוחה וגמישה, עם פתרונות אחסון יעילים שיקלו על הארגון. חומרי הגלם אותם תבחרו – מהארונות ועד משטחי העבודה, צריכים לשלב בין יופי לפונקציונאליות ועמידות לאורך זמן.
בנוסף, יש לקחת בחשבון את צרכיכם המשתנים – האם מדובר במטבח משפחתי גדול או מטבח קומפקטי לבן/בת מעופפים? האם יש צורך במקום ישיבה וארוחות או שמא מספיק שולחן קטן? שימו לב גם לנגישות הנדרשת ולפתרונות אחסון חכמים לכלים ומצרכים שונים.

תאורה נכונה למטבח

תאורה היא אחד המרכיבים החשובים בתכנון מטבח פונקציונלי ואסתטי. היא משמשת לא רק לצרכים פרקטיים של תאורה מספקת לעבודה נוחה ובטוחה, אלא גם כאמצעי לעיצוב ויצירת אווירה רצויה. היסוד המרכזי בתכנון תאורה נכון במטבח הוא שילוב מספר מקורות תאורה שונים שממלאים תפקידים שונים. הגישה המקובלת היא הפעלת שלוש שכבות תאורה עיקריות:

תאורה כללית של כלל שטח המטבח באמצעות גופי תאורה תלויים מהתקרה או משולבים בה. מקור התאורה העיקרי במטבח שנותן תאורה בסיסית לכל הסביבה. לצדה תאורה ממוקדת ישירה וחזקה יותר המכוונת לאזורי עבודה ספציפיים כמו משטחי עבודה, כיור, אי מטבח וכדומה. מטרתה להאיר בצורה ממוקדת את אזורי הפעילות העיקריים במטבח. כמו כן, תאורה דקורטיבית שנועדה ליצור אפקטים מעניינים, להדגיש אלמנטים ספציפיים במטבח (ארונות, קירות וכו') וליצור אווירה רצויה במטבח.

בבואכם לבחור מנורות למטבח חשוב להתייחס לנושא של עמידות בפני לכלוך, מזון, שמן וכן לתוחלת חיים ארוכה כמו גם לקשר הוויזואלי בעיצוב האובייקטים ביחס לרקע הכולל שמכתיב את הטון.
למשל, בנושא הצבעוניות אפשר לשלב גופים צבעוניים עזים על רקע של מטבח צבעוני או להפך, גופים מאופקים על רקע מונוכרומטי. אופציה אחרת היא לייצר קונטרסט מעניין של בחירה במנורות צבעוניות על רקע של מטבח מאופק או להפך, מנורות סולידיות על רקע של תפאורה ססגונית.

סוד הלד

כאשר שוקלים תאורה כדאי להתייחס גם לפונקציונאליות וגם לבחור לדים שיכולים להאיר היטב את המטבח במיוחד פסי לדים אותם מצמידים לאזורים שדורשים תוספת אור כמו למשל, רצועות לד בתחתית כל ארון.
נורות לד מביאות עמן מגוון רחב של יתרונות רבגוניים: ראשית, הפסים עצמם דקים וגמישים וניתן להתאימם באופן אישי למיקומים שונים בחלל. שנית, לד היא נורה בעת תוחלת חיים ארוכה ועמידות גבוהה שמחזיקה מעמד זמן רב. לצד אלה, היא לא מתחממת כך שאין סכנת כוויה והיא נחשבת ליעילה אנרגטית לחיסכון מתמשך בחשמל.

אפשר להשתמש בלד בתור מספר ווריאציות: תאורת משימות, למשל, לאורך משטחי השיש או תאורת סביבה המטילה זוהר רך וחם וכתאורת הדגשה למשל, באזור המדפים או ארונות התצוגה. כמו כן, המבחר מאפשר טמפרטורת צבע לפי בחירה לבן חם או לבן קריר, אפשרויות עמעום בהתאמה אישית ואפילו החלפת גוון.
חשוב מאוד לבחור מוצרים שעמידים בפני מים ולחות לחלל כמו המטבח וכן לשים לב לאופן ההתקנה ולהתאמה לצרכי התאורה הספציפיים. כמו כן, אפשר להשתמש ברצועות להדגשת אלמנטים חזותיים במטבח ולא לשכוח להכין את המשטח להדבקה מיטבית ולוודא שהחיבורים מאובטחים לפני שימוש. יש לבחון מה מקור החשמל ולבצע מדידה מקדימה לפני חיתוך והתקנה.

תפריט נגישות אתר