שמעתם על אתר "לימודים בישראל"?
ספטמבר 2, 2009
חוברת נגישות בהשכלה
ספטמבר 8, 2009
הצג הכל

אחד מהסממנים היותר בולטים של המיתון בחברה הישראלית, הוא התגברות הקיטוב הבין מעמדי. בדומה לחברות מן העולם השלישי, גולשת החברה הישראלית במהירות למצב כמעט בלתי אפשרי שבו קיים פער עצום בין קומץ בעלי הון לבין מרבית העם, שמשאביו הכלכליים הולכים ומתדלדלים. מיתון הוא תופעה נוראית והמגזרים החלשים הם אלו שסובלים ממנה יותר מכל: משפחות מהפריפריה שמתקשות להתפרנס, עולים חדשים, תושבים לא יהודיים וכמובן - אנשים בעלי נכויות שונות.

המגזרים הללו (ויסלח לי מי שחושב שאני מכליל) זקוקים לסיוע פרטני - ולשם כך בדיוק, הוקמו מלכתחילה שירותי רווחה.

במסגרת תהליך ההפרטה, התפרקה מדינת ישראל למעשה מחלק גדול משירותי הרווחה שלה. בוואקום שנוצר (בוודאי שנוצר! וויתור על שירותי רווחה אין משמעם שהנזקקים פשוט הלכו הביתה! הם שם והם עדיין נזקקים, רק שאין מי שייתן להם יותר) נכנסו עמותות ומוסדות ללא כוונת רווח, מתוך ניסיון להרים את הכפפה ולעזור לאוכלוסיות החלשות; החל בעמותות החסד שמניחות ארוחה חמה על שולחנם של ילדים ממשפחות במצוקה וכלה בעמותות שמנסות לסייע לניצולי שואה לגמור את החודש.

 

המכון לקידום החרש הוא עמותה כזאת. אנחנו משתדלים (ומצליחים!) לסייע לאנשים חרשים להתקדם בכל תחומי החיים: אנחנו עוזרים להם ללמוד באוניברסיטה. אנחנו עוזרים להם למצוא עבודה. אנחנו מכשירים אותם להתמודד עם הקהילה השומעת באמצעות סדנאות וקורסים ייעודיים לאוכלוסייה החרשת ואנחנו אפילו מלמדים אנשים שומעים את שפת הסימנים (או שפת ידיים, כמו שחלק קוראים לה בטעות).

הצוות שלנו קטן ואיכותי – הוא מורכב מאנשים חרשים, כבדי שמיעה ושומעים שנמצאים כל חייהם בסביבת חרשים ומבינים את הצרכים והדרישות שלהם. לאחרונה קיבלנו "תעודת הערכה" אדירה ממדינת ישראל, כשהתבקשנו לנהל את "סל תקשורת" – שירות (מופרט גם הוא) של משרד הרווחה, המעניק לאנשים חרשים מימון חלקי לרכישת אמצעי תקשורת (מכשיר שמיעה, מחשב או פקסימיליה) ומספק להם שירותי תרגום לשפת הסימנים או תמלול מדיבור לדפוס. האתר שאתם מבקרים בו עכשיו, אתר "סלע" הוא מאתרי התוכן הגדולים והעשירים ביותר בעברית לאנשים חרשים וכבדי שמיעה והוא משלב תמהיל של ידיעות, חדשות ושירותים ווירטואליים שונים.

כל הפעילות הזאת דורשת, מן הסתם, מימון. בדומה לעמותות אחרות, גם אנחנו מתקיימים מתקציב קטן שניתן לנו ע"י מדינת ישראל – ובעיקר, מתרומות שמגיעות מתורמים נדיבים מכל רחבי העולם, שנושא האנשים החרשים וכבדי השמיעה, קרוב לליבם. יחד עם זאת, במהלך השנה האחרונה ובעקבות המיתון, התרומות קטנו באורח משמעותי ומצאנו את עצמנו, בדומה לעמותות אחרות, מנסים לגייס כספים נוספים לשם המשך הפעילות שלנו.

במצבים כאלה, כל אחד נוקט בשיטת הפעולה העדיפה עליו מתוך תקווה שהיא תצליח. ארגונים מסוימים בוחרים לארגן ימי התרמה או להגביר מודעות לפעילותם מתוך תקווה שהמודעות תמשוך תורמים פוטנציאליים.

אנחנו בחרנו בדרך אחרת. אנחנו רוצים לתת משהו בתמורה לתרומה הזאת – וה"משהו" הזה הוא ידע – שאותו יש לנו בשפע. כך למשל – פועל הרעיון של קורסים בשפת הסימנים: אנו מעסיקים מורים חרשים אשר מעבירים את הקורסים הללו לכל אדם שחפץ בכך. התשלום עבור הקורס הוא תרומה להמשך פעילות המכון וכולם יוצאים מורווחים.

"עורכים לחג" – מתנה מושלמת לתקופת החגים

הספר "עורכים לחג" דוגמה נהדרת לדרך שבה אפשר להפוך ידע למקור מימון. הספר, בהפקת ובהדפסת "המכון לקידום החרש", הוא אסופה של מתכונים ממטבחיהן של נשים חירשות וכבדות שמיעה. הוא מגוון בתמונות המדגימות מילים שונות בשפת הסימנים ובהצעות לעיצוב השולחן במוטיבים שונים.

זה לא "סתם עוד ספר" – מדובר בנגיעה בתרבות קצת אחרת – תרבות של אנשים חרשים וכבדי שמיעה במדינת ישראל.

מדובר במתנה נפלאה לקרובי משפחה, ידידים או אפילו שי לחג לוועד העובדים!

ויותר מכל – מדובר בערך מוסף אדיר: כל ההכנסות מן הספרים הללו הן תרומה להמשך פעילותו של המכון לקידום החרש

שיהיה לכולנו חג שמח ושנה פורייה (וטעימה!) במיוחד

קובי חי יעקבי