זמיר בן ה-6 קיבל השנה מחדש את היכולת לשמוע
מרץ 8, 2009
דממה עם עוצמה
מרץ 8, 2009
הצג הכל

עניתי לו - 'אתה צודק! אין ספר על סיפורי חרשים, מכיוון שהשפה שלהם היא שפה ויזואלית, שפה שרואים. אי אפשר להעלות אותה על הכתב מכיוון שהיא תאבד את המשמעויות שלה, את ה"סיפור" שהיא מספרת ותהפוך לסתם עוד שפה'.

החכם הזה אומר לי 'אז תצלמו!'.

 

גל רוקניאן, רכזת תחום העצמה במכון לקידום החרש והאשה שתחת ידיה האמונות התחיל מופע מספרי הסיפורים של המכון, היא גם אם חרשת לילדים שומעים. לקראת מופע להקת מספרי הסיפורים של המכון, בפסטיבל מספרי הסיפורים שיהיה בחול המועד סוכות בגבעתיים, נידבה לנו גל סיפור מקסים מאוצר הסיפורים האישי שלה.

"בכל לילה, כאשר אני מרדימה את הילדים, אני מספרת להם סיפור לפני השינה. הבן שלי הולך למדף הספרים, בוחר לעצמו את אחד הסיפורים שאותם הוא רוצה לשמוע ואני מקריאה, ממחיזה ומספרת להם.

ערב אחד, שאל אותי אהד, 'אמא – למה אין סיפורים של אמהות חרשות?'

הופתעתי מהשאלה שלו!

הסברתי לו שיש המון סיפורים על אנשים חרשים, שהם לא רק "חרשים" וזהו – הם הורים, הם ילדים להורים, הם נהגי אוטובוס, מורים בבית הספר, או אוהבים גלידה, בדיוק כמו החברים שלו לכיתה – השומעים, הוריהם וכל אדם אחר שנמצא מסביב. חרשים יכולים לעשות הכל!

הוא שאל 'אז למה אין ספר סיפורים של חרשים?'

עניתי לו – 'אתה צודק! אין ספר על סיפורי חרשים, מכיוון שהשפה שלהם היא שפה ויזואלית, שפה שרואים. אי אפשר להעלות אותה על הכתב מכיוון שהיא תאבד את המשמעויות שלה, את ה"סיפור" שהיא מספרת ותהפוך לסתם עוד שפה'.

החכם הזה אומר לי 'אז תצלמו!'.

ובאמת – אין קלטת וידאו או DVD של מספרי סיפורים בעברית. אין לנו תיעוד אמיתי של הסיפורים הנדירים הללו בעברית, למרות שבעולם, בשפות סימנים אחרות, זה קיים!

השיחה הזו הפתיעה אותי. כרכזת מספרי הסיפורים של המכון, הגעתי למסקנה שאנחנו חייבים לעשות קלטות וידאו כאלה, כדי שהילדים החרשים וגם השומעים, יוכלו ללמוד על עולמם של החרשים, על התרבות המיוחדת שלהם ועל חייהם האישיים.

החלטנו במכון להתחיל פרוייקט חדש – של איסוף, צילום ותיעוד הסיפורים בשפת הסימנים. הקלטות הללו יוצעו למכירה בכל רחבי הארץ ויהפכו לחלק אינטגרלי במדף הספרים והקלטות של כל משפחה!

מאז אותו ערב, במקום להקריא לו סיפורים מן הכתוב, אני ממציאה לו סיפורים משלי, על דרקונים, מכשפות ומפלצות… ומספרת לו אותם בשפת הסימנים.