אייקון - מרכז הנגישות
סיכום שנה במרכז הנגישות
ספטמבר 2, 2018
לוגו - פיקוד העורף
ניסוי התרעה של פיקוד העורף – 5.9.2018
ספטמבר 4, 2018
הצג הכל

בשנת תשע"ח היוצאת נכנסו תקנות נגישות השירות בהשכלה הגבוהה, אשר היינו שותפים לכתיבתן, ולמעשה מיסדו את התאמות הנגישות שאותן הטמיע המכון לקידום החרש בשנת 1996, עוד טרום עידן הנגישות.

השנה הזו היוותה סימן דרך חשוב בהכלת אנשים עם מוגבלויות בהשכלה הגבוה, וכבכל שנה, מאז פתחנו את שערי מוסדות ההשכלה הגבוהה, למדו בכל מוסדות ההשכלה הגבוהה בארץ כ- 350 סטודנטים חרשים וכבדי שמיעה.
בעקבות התקנות המחייבות את מוסדות ההשכלה הגבוהה לספק נגישות, אנו שמחים לראות גם התחלה של שינוי מבורך במספר העולה של סטודנטים חרשים וכבדי שמיעה הפונים ללימודי המשך לתואר שני.

עם זאת עדיין נותרו חסמים שבהם נתקלים אנשים חרשים וכבדי שמיעה, אשר שעדיין אין להם מענה. חסמים אלו הם למשל הפסיכומטרי או נושא האנגלית, אשר עדיין מונעים מחלק מהאוכלוסייה להתקבל או לסיים לימודים. בחלק מן המקרים אנו מצליחים לסייע לסטודנטים לפתור את המחסום על ידי התערבות אישית למול מוסד הלימודים בו לומד/ת הסטודנט/ית או אליו נרשם/ת המועמד/ת, ובמקביל , כארגון מצייג הפועל לקידום השוויון והנגישות בנושא, אנו ממשיכים לפעול ולחתור לפתרון גורף. השנה הצלחנו "לעלות מדרגה" ונפשגנו עם סיו"ר המל"ג על מנת להציג בפניו את המחסומים הללו. ליכולותיהם.

השנה גם עסקנו ביתר שאת בנושא הכרה בסטודנטים חרשים וכבדי שמיעה לקבלת אחוזי נכות לתוכנית שיקום מקצועי לצורך קבלת שיקום מקצועי; השנה נפגשנו כבר, בשיתוף עם אגודת קלינאיות התקשורת, עם הרופא הראשי של הועדות הרפואיות במוסד לביטוח לאומי, עם רופאי אף אוזן וגרון , עם מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי ולחרונה פנינו גם א ח"כ איציק שמולי בנושא.

אנו מקווים שהשנה הבאה תביא איתה שינוי לטובה ובשורה בנושאים אלו ואחרים על מנת שיותר אנשים חרשים וכבדי שמיעה יוכלו להתקבל ללימודים ולסיימם בהתאמה.
לייעוץ ולמידע אתם מוזמנים לפנות אל: אורית זולברג – orit@dpii.orf