"המהפכה בהשכלה" – חלק שני

הקליקו לצפייה

"המהפכה בהשכלה" – חלק ראשון

הקליקו לצפייה

מרכז ההשכלה של המכון לקידום החרש הוקם  לפני 20 שנה במטרה לפתוח את דלתות ההשכלה הגבוהה לאנשים חרשים וכבדי שמיעה, לפעול לנגישות  ולאפשר להם לרכוש באופן שווה ומותאם ליכולותיהם ורצונם השכלה גבוהה  ככל הצעירים במדינה.

מה היה לפני? תמונת המצב לפני 20 שנה

לפני 20 שנה ההשכלה הגבוהה לא הייתה נגישה לרוב האנשים החרשים/כבדי השמיעה- בשעה שצעירים שומעים פנו ללימודים גבוהים הוסללו הצעירים החרשים/כדי השמיעה למקצועות עמלניים, מקצועות של עבודות כפיים, ושערי ההשכלה הגבוהה היו חסומים בפניהם בשל תפיסות קדומות והיעדר נגישות ושוויון.

איזו מהפכה חוללנו?

המכון לקידום החרש החל לפעול לנגישות עוד טרם נושא הנגישות הפך ל"מושג" מדובר בהקשר של אנשים עם מוגבלות בשנים האחרונות, בטרם חוקק חוק שוויון לאנשים עם מוגבלות.

במשך 20 השנים ועד היום פועל המכון לקידום החרש בעבודת הסברה והעלאת מודעות בקרב כל הגורמים מקבלי ההחלטות בתחום על מנת לקדם את המודעות ולספק כלים והתאמות כיצד להכיל אנשים חרשים וכבדי שמיעה במרחב האקדמי.

תמונת המצב מאז הקמת המכון לקידום החרש

הטמענו סל נגישות ייחודי לסטודנטים חרשים/כבדי שמיעה בתוכניות השיקום של המוסד לביטוח לאומי..

הסל זה אף היווה פריצת דרך ומודל לסלי שיקום נגישים ומותאמים בהמשך לאוכלוסיות נוספות במוסד לביטוח לאומי.

במקביל הטמענו במוסדות הלימוד התאמות נגישות , התאמות באנגלית,   ואף הצלחנו להביא במקרים מסויימים לקבלה ללימודים של  סטודנטים שלא עמדו בתנאי הקבלה הסטנדרטיים. חלק מההתאמות הינן גורפות וחלקן ניתן בהתאם לשיקול לגופו של עניין של מוסד הלימודים.

בנוסף השתתפנו בכתיבת תקנות ההשכלה הגבוהה בכנסת

המכון קידום החרש מהווה מרכז  לסטודנטים חרשים/כבדי שמיעה ופועל הן על ידי התערבות פרטנית והן על ידי סנגור חברתי להעלאת המודעות לצרכי הסטודנטים ומתן התאמות כללות/ספציפיות לכל מקרה לגופו/, מסייע בפתרון חסמים/בעיות בתנאי הקבלה ובלימודים עצמם.

מאז, הפעילות השוטפת של המכון לקידום החרש הביאה לשינוי דרמטי בחיי האוכלוסייה החרשת/כבדת השמיעה בארץ וברמת השכלתה. מאוכלוסייה מודרת לאוכלוסייה המשתלבת בלימודים גבוהים, אשר בוגריה מסיימים לימודים בכל מגוון המוסדות והמקצועות הקיים בארץ. מחלום רחוק להישג יד טריוויאלי לכל צעיר/ה שמסיימים את לימודי התיכון!

מ- 6 סטודנטים שהשתתפו לפני 20 שנה בפרויקט ניסיוני שהקים המכון לקידום החרש אנו עדים היום למצב בו לומדים מידי שנה מאות צעירים חרשים /כבדי שמיעה בכל מוסדות הלימוד ברחבי הארץ.

המהפכה יצרה תודעה חברתית חדשה- כל צעיר וצעירה מודעים לזכות שלהם להשכלה! המציאות הזו מחלחלת גם לשטח החינוכי, לחברה האזרחית, לילדים ונוער חירשים וכבדי שמיעה בישראל.

מה הלאה?

אנו שואפים ליצר מצב שההתאמות תהיינה אחידות בכל מוסדות הלימוד. לשם כך הקמנו, בשיתוף עם יחידת הדיקנט של אוניברסיטת ת"א, פורום של נציגי יחידות הדיקנט ונציגי המוסד לביטוח לאומי במטרה לקדם את הנושא.

נמשיך לפעול לתנאי קבלה מותאמים לאנשים חרשים וכבדי שמיעה ולהסרת חסמים בתנאי הקבלה- פסיכומטרי ואנגלית

נמשיך לפעול להעלאת המודעות לצרכי הסטודנטים ולפתרונות מותאמים הן ברמה הכללית והן ברמה הפרטנית

נמשיך לפעול להרחבה ולהעמקת הנגישות בהשכלה הן בעבודה בשטח והן בקידום חוק ובקידום תקנות השוויון והנגישות שיכתבו בנושא.

אנחנו מודות לכל השותפים שנותנים יד לנושא- המוסד לבטוח לאומי ומוסדות הלימוד וקוראים לסטודנטים להצטרך אלינו למרכז ההשכלה ולשתף פעולה להמשך קידום הנגישות והשוויון בהשכלה.

לתאום פגישה לקבלת מידע, השאירו פרטים כאן