הישראלים שמחזירים לתושבי אזרבייג'ן את השמיעה
ספטמבר 2, 2009
שמעתם על אתר "לימודים בישראל"?
ספטמבר 2, 2009
הצג הכל

משימת חיפוש עבודה היא קשה ומורכבת,אנשים רבים מחפשים מקום עבודה בו ירגישו שייכים,וימצו את יכולותיהם וכישוריהם המקצועיים והאישיים.משימת החיפוש ומציאת העבודה קשים עוד יותר לאנשים הסובלים ממגבלה כלשהי.
מתוך כך עלה במכון לקידום החרש רעיון לקיים סדנא לחיפוש עבודה לאוכלוסיית חרשים וכבדי שמיעה.לאחר מפגש של המכון לקידום החרש עם מחלקת הגיוס של מוטורולה ובשיתוף עם אמה שוצמן,מנהלת היחידה לקשרי קהילה,הוחלט להוציא לפועל רעיון זה.

בנינו את הסדנא כאשר אנו מלאים ציפיות אך גם חששות.מצד אחד עם המון רצון לתרום מהידע והניסיון שלנו בתחום חיפוש עבודה, ומצד שני חשש-איך תהיה התקשורת מול קבוצה של אנשים לא שומעים?וכיצד נוכל לסייע להם בתקופה קשה זו?
הסדנא כללה 5 מפגשים קבוצתיים,בהם נכחו 10 משתתפים.המשתתפים הגיעו מעולמות עיסוק שונים,אך כולם נתקלו בקשיים דומים-מעסיקים הנרתעים מלזמן לראיונות,דעות קדומות,קושי להציג את יכולותיהם בסיטואציות של ראיון ועוד.
הסדנא עסקה בנושאים הבאים: הנחיה לכתיבה נכונה של קורות חיים,הצגת אפיקים אפשריים לחיפוש עבודה דרכם והדרכה להתנהלות נכונה מול מעסיק פוטנציאלי במהלך ראיון עבודה.כמו כן נעשו סימולציות המדגימות סיטואציות מתוך ראיון עבודה.
על מנת שהתקשורת תהיה קלה יותר השתמשנו בעזרים כגון תמלול המוצג על מקרן וסיוע של מתורגמנית לשפת סימנים.
בסדנא עלו סוגיות שמעסיקות את מחפש העבודה החירש וכבד השמיעה,כמו 'איך ומתי לספר למעסיק שאני לקוי שמיעה,האם לכתוב זאת בקורות החיים?' 'האם כדאי להביא מתורגמן לשפת סימנים לראיון עבודה?' 'מה לעשות אם המראיין לא מדבר ברור?'.
על חלק מהשאלות לא ניתן להשיב בקביעה מוחלטת,אך השאלות עוררו דיון שכלל סיפורים וחוויות אישיות מניסיון העבר של המשתתפים,דבר שסייע להם לגבש את ההחלטה המתאימה ביותר עבורם.
בסופה של הסדנא הוצמד לכל משתתף חונך מהצוות של מוטורולה אשר יסייע לו בהמשך דרכו בחיפוש העבודה וישמש כתובת לכל שאלה שתשאל.
למרות החששות,האווירה במהלך המפגשים הייתה מצוינת,אנשים שאלו שאלות,התעניינו והביעו את דעתם.הרגשנו שהייתה למידה אמיתית ומאוד בלט רצונם של המשתתפים להשתלב בעולם העבודה,להוכיח את יכולותיהם המקצועיות והאישיות למרות מגבלת השמיעה.
לסיכום,אין ספק,כי זו הייתה חוויה מלמדת ומספקת אשר תרמה לנו בפן האישי ובפן המקצועי.אנחנו מלאים הערכה על האומץ והנחישות של המשתתפים בהתמודדות המורכבת בעולם העבודה.
זו הזדמנות גם לומר תודה על שיתוף הפעולה עם המכון לקידום החרש ולאמה שוצמן.

 

From Site pictures