סדנאות במערכת החינוך ולקהילה

בשנים האחרונות מתעמקת המודעות לשוויון הזכויות של אדם בעל צרכים מיוחדים, ובעיקר לזכותו לחיות חיים מלאים.

ייחודיות הסדנאות שהן מקנות כלים לצמיחה, העצמה וידע בהתמודדות הן בחברה הכוללת והן בקהילת החרשים וכבדי השמיעה.

הסדנאות מועברות על ידי מדריכים חרשים וכבדי שמיעה בעלי הסמכה והכשרה, דרך שפת סימנים וכך שהתקשורת זורמת ותורמת לחיזוק ולהעצמה.

המפגשים מתמקדים בהקניית כלים ושיפור מיומנויות בחברה, בפיתוח מודעות עצמית ולסביבה הרחבה, בהצמחת מנהיגות חברתית אקטיביסטית עם דגש על אחריות אישית וקהילתית ומתן הזדמנויות לתעסוקה למדריכים חרשים וכבדי שמיעה.

הסדנאות בנויות בצורה מודולרית ומחולקות לנושאים העוסקים בתחומיי החיים של אנשים חירשים וכבדי שמיעה. המפגשים מותאמים לקהל היעד בהתאמה מקסימלית לצרכי הקבוצה.

המדריכים בעלי הסמכה בהדרכה ובחינוך והם אנשים חירשים וכבדי שמיעה בעצמם. ניתן לבחור בתוכנית מלאה או חלקית:

  1. תקשורת וזהות אישית
  2. תרבות – קהילה ושפה
  3. ידע זה כוח – מיצוי זכויות
  4. התמודדות בזמני חירום
  5. תעסוקה ולימודים
  6. מנהיגות חברתית
  7. הכנה לעולם העבודה
  8. קורסי שפות ומחשבים
  9. העשרה ואוריינות בשפת הסימנים
  10. מיוחד לצוותים מקצועיים – השתלמויות והרצאות

סדנת "תקשורת וזהות אישית"

פיתוח יכולות לשיפור תקשורת בין-אישית עם החברה הכוללת תוך כדי התמקדות במתן כלים וידע על אופני תקשורת שונים, מעברים, קונפליקטים ומפגש עם קודים תקשורתיים-תרבותיים בחברה.
התבוננות מעמיקה בסוגיות ההגדרה העצמית: מי אני? חרש, כבד שמיעה; ניפוץ מיתוסים על אנשים חרשים וכבדי שמיעה, לחילופין – על אנשים שומעים ומתן לגיטימציה לשונות ולהשתייכות החברתית והקהילתית.

סדנת "תרבות, קהילה ושפה"

הכרה וחשיפה בייחודיות ובשונות בתוך קהילת החרשים עם הפנמת המוסכמות החברתיות-תרבותיות של הקהילה והחברה השומעת.

סדנת "ידע זה כוח" – מיצוי זכויות

העשרה והעמקת הידע בנושאי זכויות, חובות, נגישות, טכנולוגיה ועוד בכל תחומי החיים של אנשים חירשים וכבדי שמיעה.
על מנת למנף ולקדם השתלבות מלאה, עצמאית עם נגישות מלאה.

סדנת התמודדות בזמני חירום

תהליכי המשגה עם מושגים שונים הקשורים למצבי החירום ומצוקה של אנשים חרשי וכבדי שמיעה. הכרת מצבי מצוקה, משבר, חירום ומצבים נורמטיביים בחיי אנשים חרשים וכבדי שמיעה עם מערכות תמיכה וסיוע שונים. הכרת מגוון תגובות למצבים אלו ודרכי התמודדות שונים. הבניית ערכת חירום מתואמת לצרכים של אנשים חרשים וכבדי שמיעה.

סדנת "תעסוקה ולימודים"

"כרטיס הביקור" של אדם חרש וכבד שמיעה לקראת החיים האקדמאים והמקצועיים עם הכרת אפשרויות לימודים והנגשה לסטודנטים חרשים וכבדי שמיעה. מתן כלים להכוונות תקשורתיות מול ועם אנשים שומעים בסביבת עבודה והכשרה. שימוש בטכנולוגיה כמנוף לאנשים חרשים וכבדי שמיעה בחיי יום-יום ועצמאות בעולם העבודה.

סדנת "מנהיגות חברתית

גיבוש קבוצת חרשים במטרה ליצור קבוצת סנגור עצמית, שתקדם את הקבוצה ואת מטרותיה. בסדנה לומדים על סוגי מנהיגות, תכונות שונות של מנהיגים, הקניית ידע וטיפוח חשיבה יצירתית וביקורתית בקרב הקבוצה במטרה ליצור תשתית למנהיגות עתידית עם דגשים על למידה קבוצתית משותפת, זהות ושייכות, שונות מול שוויון, הבדלי מגדר, התנדבות, יזמות ומעורבות חברתית והתנהגות קבוצות שונות המוגדרות כקבוצות מיעוט.

סדנת "עולם העבודה"

כניסה לעולם העבודה דרך למידת קודים תקשורתיים מעולם העבודה, התאמת ציפיות מול מציאות, הדמיית תהליך חיפוש עבודה החל מכתיבת קו"ח ועד התאקלמות במקום העבודה עם יחסי עובד-מעביד.

סדנת "מיחשוב ואינטרנט"

חיזוק הקשר עם המחשב והאינטרנט ככלי להעצמה ולתפקוד עצמאי בחיי היום-‏יום לאנשים חרשים וכבדי שמיעה. פתיחת ערוצי תקשורת בין אנשים חרשים וכבדי שמיעה בינם לבין עצמם ולבין החברה הכוללת.
מתן אפשרות לילדים ולבוגרים חרשים וכבדי שמיעה לקבל מידע באופן זמין, עדכני, ללא תלות ומחסומים תקשורתיים, חברתיים ותפקודיים.

העשרה ואוריינות בשפת סימנים

בסדרת מפגשים עם מספרים חרשים וכבדי שמיעה, המספרים את סיפוריהם בשפת הסימנים. הסיפורים מחברים את הקהל עם היסטוריית קהילת החרשים, תוך כדי פיתוח מודעות אישית, יצירתיות דרך הפעלות המתקשרות לסיפור עצמו-עם אלמנטים מעולם החרשים ושפת הסימנים. הסיפורים מעשירים את עולמם של הילדים ומאפשרים להם להשתתף באופן פעיל בבעיות גיבורי הסיפורים עם יצירת "טקסטים אישיים", פיתוח יכולות הבעה וביטוי הפגשת הילדים עם יצירות ספרותיות מז'אנרים שונים – ספרים מאויירים, אגדות עם, משלים, ספרי תמונות ועוד.

מיוחד לצוותים מקצועיים – השתלמויות והרצאות

סדרת הרצאות והשתלמויות לצוותים המקצועיים העוסקים בנושאי חרשות. ניתן להזמין הרצאה בודדת או סדרת הרצאות במסגרת גמולי השתלמויות. כל הרצאה 3 שעות אקדמיות וכרוכה בתשלום לפי מחירי נש"מ ותרגום בשפת סימנים.
אנשים חרשים כקבוצת מיעוט תרבותית-חברתית:
מה זו קהילה ? למה היא נחשבת כ"קבוצה סגורה"
מה מבדיל בינה לבין עולם השומעים ובין קהילות לשוניות שונות ?
נגישות – זו לא מילה גסה
החברה מול אדם חירש וכבד שמיעה- יחסי כוחות דילמות ומחשבות

שפת הסימנים הישראלית:
מבנה השפה, התפתחות היסטורית, לשונית ואופני השימוש.

הגיע הזמן להזמין סדנא. צרו עמנו קשר