יריד תעסוקה לבעלי מוגבלות: "אנו לא שונים מכם"
אפריל 21, 2010
מלך העופות: על "לעוף כמו בוב בימון"
אפריל 22, 2010
הצג הכל

נטליה מונסטירסקי, חירשת העובדת כתופרת, זקוקה ל-9,000 שקלים כדי לצאת לאליפות העולם בשחמט לחירשים שתיערך בפורטוגל

 

2,450 דולר – כ-9,000 שקל – זהו הסכום המפריד בין נטליה מונסטירסקי בת ה-55, חירשת מנצרת עלית המתפרנסת מתפירה, לבין הגשמת חלום חייה מילדות: להיות אלופת העולם בשחמט לחירשים. 

נטליה עלתה מאוקראינה לפני 15 שנים עם בעלה בוריס, חירש גם הוא. מאז שהייתה בת 12 היא ניסתה להתגבר על חוסר יכולתה לשמוע ולדבר, באמצעות משחק השחמט שבו הצטיינה ואף זכתה בפרסים. 

אולם לאחר שעלתה לישראל הזניחה נטליה את תחביבה והתמקדה בעבודתה כתופרת במפעל "המשקם" בנצרת עלית, המעסיק בעלי נכויות, שם היא ובעלה מרוויחים שכר זעום. 

לאחרונה חזרה נטליה ל"משחק המלכים" האהוב עליה, ואף סיימה במקום השני בתחרות שנערכה בחיפה. בשבוע שעבר, באופן מפתיע, היא קיבלה מכתב ובו הזמנה לייצג את ישראל באליפות העולם בשחמט לחירשים שתיערך בחודש יוני בפורטוגל, ביחד עם חירשים נוספים. 

בעזרתו של יוסף שפושניק, סגן ראש עיריית נצרת עלית המלווה את המשפחה, היא מספרת: "השחמט משמש בשבילי כשפה, וכשאני משחקת אני מרגישה כשווה בין שווים, בלי צורך במילים". 

המכתב המפתיע גרם לחיוכי אושר בבית משפחת מונסטירסקי אולם החיוכים נמחקו כשהתברר סכום הכסף שנדרש מהם למימון הנסיעה: 2,450 דולר , סכום אסטרונומי יחסית למשכורת הזעומה במפעל השיקום שמרוויחים נטליה ובוריס, המהווה מכשול רציני בדרך

לפורטוגל. נטליה פנתה לעיריית נצרת עלית בבקשת סיוע, אולם עקב קושי במימון תמיכות מחוץ לתקציב, הודיעה לה העירייה כי לא תוכל לסייע לה באופן פרטי.

עם זאת, הורה ראש העירייה שמעון גפסו, שהסיפור נגע ללבו, לעשות כל מאמץ כדי לסייע לנטליה להפוך לאלופת עולם. "העירייה תשתדל לסייע ככל יכולתה", הוא אומר, "אני מקווה שגורם פרטי ייכנס לתמונה ויירתם למאמץ. נטליה התגברה על כל הקשיים באומץ רב, ועלינו כחברה להירתם למענה".

סגנו , יוסף שפושניק, הוסיף: "לא יכול להיות שהיא תחמיץ את האליפות בגלל שאין לה כסף. זאת הזדמנות של פעם בחיים".

בינתיים מתאמנת נטליה בביתה בשחמט ביחד עם בעלה, ומקווה שהישועה תגיע בהקדם. גם בני המשפחה, בהם הבן ליאון, מנסים לגייס את הסכום הנדרש כדי להגשים לנטליה את חלום ילדותה – להיות אלופת שחמט. "אני מקווה שיהיה נס ונשיג את הסכום הדרוש", סיכמה נטליה בהתרגשות.

לידיעה המקורית לחצו כאן