חיתמו על העצומה למען מסכי מידע באוטובוסים
מאי 16, 2010
חדש: מכשיר שמיעה נסתר שכולו בתוך האוזן
מאי 16, 2010
הצג הכל

בבית כנסת ידידיה שבשכונת בקעה הירושלמית, פועלת זה זמן מה מערכת תומכת במכשירי שמיעה המאפשרת למשתמשים במכשירים אלה להינות כשווים בין שווים מחוויתבית הכנסת. המערכת,שמפותחת ומפוקחת עי מכון צומת, מוצאת פתרונות הילכתיים המאפשרים שימוש במיקרופון תוך כדי תפילות השבת. בבתי כנסת אורתודוכסים. ידידיה הוא בית הכנסת האותודוכסי הראשון בארץ המשתמש במערכת זו.

בקהילת ידידיה היחס המכיל כלפי אנשים עם מוגבלויות מתבטא בעוד אופנים. במקום, רמפה עבור אנשים המשתמשים בכיסאות גלגלים ולקהילה מודעות רבה לצורך של אנשים עם מיגבלות לחוש חלק טבעי ממנה. הרשימה אותי מאד העובדה שכשבאתי בפעם הראשונה לבית הכנסת ידידיה, הוזמנתי לעלות לתורה,הדבר היה כה מחמיא ,רק חבל שהתבלבתי בברכה.

מציאת פתרונות הילכתיים עבור אנשים עם מוגבלות,דורשת מהרבנים להתמודד עם שאלות שהיו מעדיפים להימנע מהן. שכן אלו מצבים שלא ניתנה להם תשובה קודם לכן וכל תשובה הילכתית הינה בגדר חידוש. באתר של מכון צומת, מתוארת המערכת התומכת במכשירי שמיעה תוך מענה לשאלות העשויות להטריד את הרוכש והמשתמש הפוטנציאלים. ראשית לכל,האם יש חשש שמישהו ירצה להפסיק את הפעולה,להתחיל מחדש..על כך עונים במכון באופן ברור שרק לרב או לנשיא הקהילה יש את המפתח לארון המתגים. שאלה חשובה נוספת בה דנים באתר של המכון ,האם "חס וחלילה" הצבת מיקרופון בבית הכנסת לא ייתפס כמנהג רפורמי? במכון מרגיעים שאין חשש כי המערכת אינה דומה למערכות בהן משתמשים בבתי כנסת רפורמים.

הנגשת החיים היהודיים הינה ראייה המזמינה אנשים עם מוגבלויות להסיר את הכבלים המוטלים עליהם בעיקר עי עצמם, בטרם ייצאו לספרה הציבורית. נדמה לי שהיה זה קרל מרכס שאמר ,הכבלים החזקים ביותר על ידיהם של קבוצה מוחלשת (במקרה זה פועלים ) הם הכבלים של הם עצמם!!