התשמע קולי
מרץ 5, 2009
הקול נדם
מרץ 5, 2009
הצג הכל

מסיבה מיוחדת לכבדי שמיעה שנערכה לאחרונה בדיסקוטק בפינלנד. בתפריט: ויברציות מהרצפה, מתרגמים לשפת הסימנים ומאווררים שמפיצים ניחוחות שונים, בהתאם למוזיקה שמושמעת ברקע

בשורה לכל הצעירים כבדי השמיעה שאוהבים לרקוד: לא חייבים להישאר בבית. לרולנד לייטנרבג, מארגן אירועים הולנדי, יש פיתרון שללא ספק ישדרג את חווית הבילוי שלהם – מוזיקה מועשרת בריחות. מעבר לתחושת הקצב, שאותה הם יכולים לקבל מהוויברציות שמגיעות מהרצפה עם כל מכה על התופים או על הקונטרבס, הם יכולים לספוג הנאה מניחוחות עשויים משמנים ארומאטיים המקשורים לרגשות המובעים בשירים.

באירוע שהתקיים בימים אלה בדיסקוטק בעיר יואסקילה שבפינלנד השתמש לייטנברג בשירותיהם של די-ג'ייז שפרט לשליטה על המוזיקה הם שלטו גם בפיזור ניחוחות שונים בחלל המועדון, בניביון "לתרגם את הרגשות שמאחורי המוזיקה". "ארומה-ג'וקי" הוא קורא לאנשים, שמפיצים את הריחות במועדון בעזרת מאווררים. הניחוחות מותאמים לגוון של המוזיקה, כשריח לימון למשל מציף את החדר בכל פעם שמושמעים שירים קצביים ומקפיצים.

בנוסף לארומה-ג'וקיז היו במועדון גם אנשים שתירגמו את מילות השיר לשפת הסימנים, והכל תוך תנועה וריקוד והמון קצב.

"אנשים שהם חירשים לגמרי, כמוני, לא יכולים ליהנות מהמילים של השירים", אומרת הוקין זרגה, שהגיעה מצרפת לפינלנד במיוחד כדי להשתתף באירוע. "הריחות בהחלט עוזרים לזהות את הרגש המובע בשיר ואת סגנון המזויקה".

לייטנברג, שקורא לפרויקט שלו "סנסיטי", מקיים "מסיבות ריח" מדי כמה חודשים, בכל פעם במקום אחר באירופה. "לפעמים אוכלוסיות מיעוט הולכות לאיבוד בתוך כלל האוכלוסייה, וב'סנסיטי' אני בהחלט מנסה לחבר אותן זו לזו", מסביר האיש בריאיון ל"גארדיין". ונראה שהוא מצליח בכך: למסיבה בפינלנד הגיעו 450 בליינים, ורק כ-60 אחוז מהם היו כבדי שמיעה. "זו הייתה פשוט מסיבה כמו כל מסיבה", הסבירה ליס האלונן, קלאברית מקומית.