בית וגן

מעקה קצה: הגנה חיונית לכל מבנה

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

מעקה קצה הוא רכיב בטיחות אשר מותקן לאורך קצה מוגבה של המבנה. רבים מאיתנו חושבים על מרפסת או גרם מדרגות אך במקומות ציבוריים וגדולים גם מבנים כמו במות יכולים להוות סכנת נפילה. מבחינה פרקטית המעקה יכול להיות עשוי חומרים שונים, יש כאלו שמיועדים להישאר סטטיים לאורך זמן וכאלה שאפשר לשנע בקלות יחסית.

ישנה חשיבות רבה להתקנת המעקה אשר מונע תאונות נפילה והדבר חשוב גם בבתים פרטיים וגם במבנים ציבוריים. נפילה מגובה ואפילו מגובה שלא נראה משמעותי, יכולה להוביל לפציעה קשה ובמקרים חמורים אפילו למוות. כל בעל מבנה וכל אחראי מבנה צריך לבחון את השטחים המוגבהים ולוודא כי אלו מוגנים בצורה המתאימה והתקנית.

מעקה קצה – מגן בגובה

כאשר אנחנו מסתכלים על המעקה עלינו להבין כי יש לו קודם כל תפקיד הגנתי. לא מדובר בעוד רכיב אדריכלי אלא במגן חיוני המונע נפילות ממקומות מסוכנים. אותם מקומות יכולים להיות בגובה רב או בגובה מטר אחד בלבד כאשר בכל מקרה הם יכולים להציל חיים ולמנוע פציעות קשות. את המעקה יש לשים במבנים פרטיים וציבוריים, במבנים גמורים ומבנים שנמצאים בתהליך בנייה.

אחד המאפיינים של מעקה קצה הוא החוזק שלו. כיוון שהוא אמור למנוע נפילה הוא יהיה עשוי חומר עמיד אשר יכול להיות פלסטיק קשיח או מתכת. כמו כן עליו לעמוד בתנאי מזג האוויר המשתנים ובשחיקה שהוא עשוי לעבור לאורך זמן. את המעקה יש לחבר לקירות או לרצפה כשתכנון וביצוע נכון ייתן את התמיכה היציבה הנדרשת (כלומר ללא נדנוד או התרופפות של המעקה).

גורמים שיש להביא בחשבון

מעבר לתפקיד החשוב של המעקה בכל הנוגע לבטיחות כמובן שהוא מהווה מרכיב אסתטי בחלל הפנימי והחיצוני וכן תפקיד פונקציונלי. המעקה יכול לתחום אזורים, לחסום פתחים, להגן מפני פיר ואף לסגור חלל גדול. אנחנו יכולים למצוא מגוון רחב של מעקות השונים זה מזה בחומר, בנראות, בעיצוב, באורך ובגובה. בבחירת המעקה יש להביא בחשבון מספר גורמים:

  • גובה המבנה – ככל שהמבנה גבוה יותר כך יש צורך במעקה חזק ועמיד יותר כשהוא יכול להיות חשוף ליותר רוח וגורמים נוספים.
  • תנאי מזג האוויר – באזורים בהם מזג האוויר קיצוני יש לבחור מעקה שעשוי מחומרים שעמידים בפני קור, חום, גשם ורוח.
  • סגנון המבנה – אפשר להתאים את המעקה למבנה הקיים כאשר ברור כי קל יותר לבצע שינוי במעקה לעומת שינוי במבנה.
  • תקנים – חשוב לוודא כי המעקה עומד בתקן הבטיחות המקומי. אם יש צורך לבצע הגנה על מקום ציבורי יש לבדוק האם התקנים שונים מכל מבנה אחר.

בכל התלבטות בנוגע לבחירת מעקה קצה רצוי להתייעץ עם המומחים. בחברת https://out-door.co.il צוות מקצועי עומד לרשות הלקוחות ומלווה אותם מרגע התכנון ועד ליישום וביצוע במקום המיועד.

תפריט נגישות אתר