כללי

מעבדים למחשבים ניידים

Cpu

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

אחד הרכיבים החשובים והמשמעותיים ביותר במחשב נייד הוא כמובן המעבד. המעבד של המחשב הנייד הוא אחד מהגורמים העיקריים המשפיעים על המשתמש להחליט איזה מחשב לרכוש. מעבדים של מחשבים ניידים מגיעים בכמה סוגים. מה שעומד מאחורי המגוון הגדול הוא הצורך לעבוד עם כמות אנרגיה מוגבלת שביכולתם לנצל כשהמחשב אינו מחובר לחשמל וכמובן במהירות העיבוד שמשפיעה על הרצת תוכנות שונות במחשב הנייד.

אז איך המעבד עובד? ככל שהמחשב הנייד משתמש בפחות כוח, המחשב יכול להחזיק יותר זמן עם צריכת אנרגיה נמוכה ולכן, מעבדים של מחשבים ניידים משתמשים בטכניקות מסוימות כדי להתאים את צריכת החשמל (וכך את הביצועים) בהתבסס על פעולות שהמעבד נדרש לבצע.

אילו מעבדים רצויים במחשב נייד חדש? ישנם מגוון רחב של סוגים, חברות וטכנולוגיות של מעבדים. רוב משתמשי המחשבים הניידים לא זקוקים למעבדים מאוד חזקים. בדרך כלל, המשתמשים הנדרשים למעבד מתקדם במחשב הנייד הם: גיימרים, עורכי וידאו, מעצבים, צלמים ועוד. מעבד עוצמתי יכול לתרום הרבה יחד עם זיכרון RAM גדול וכרטיס מסך מתאים. ניתן לחלק מחשבים ניידים ומעבדי מחשבים ניידים לשלושה סוגים; אז איזה סוג מעבד הוא המתאים לשימוש שלך? כאן תמצא הסבר על מגוון מעבדים עבור מחשבים ניידים.

השוואה בין מעבדים למחשב נייד

מעבד בסיסי למחשב נייד

ברוב המחשבים הניידים הבסיסיים יש מעבדים בדרך כלל ישנים יותר שבעבר היו מותקנים במחשבים ניידים מתקדמים או במחשבים חדשים בעלות נמוכה יותר. כל סוגי המעבדים הללו מאיצים מספיק בכדי לבצע משימות מחשוב בסיסיות כמו גלישה באינטרנט, עיבוד טקסטים, שליחת מיילים ויצירת מצגות וכיו"ב. המעבד הבסיסי אינו מתאים להרצת אפליקציות גרפיות מתקדמות כמו משחקי מחשב. להלן דוגמאות למעבדים ברמה בסיסית זו:

 Intel i3-1215U

Intel Core i5-4460U

AMD A6-9220

 

מעבד Ultraportable למחשב נייד

מעבד למחשב נייד מסוג Ultraportable הינו מעבד קומפקטי, דק וקל במיוחד מכיוון שאלו מעבדים שהותאמו במיוחד למחשבים ניידים. כמו המחשב עצמו, גם על המעבד להיות קטן וזעיר, בנוסף להיותו חזק מספיק עבור יישומים נפוצים כמו דוא"ל, סרטונים, מצגות ועוד, וגם עבור תוכנות מתקדמות הדורשות מעבד חזק. מחשבים מסוג זה מיועדים לאנשים שנוסעים הרבה עם המחשב הנייד ומוכנים להתפשר מעט על יכולת המעבד ופונקציות מיוחדות של המחשב לטובת ניידות גבוהה יותר. מחשבי Ultrabooks הם תת-קטגוריה של מערכות שמבוססות על מעבדים ספציפית Ultraportable, קטגוריית מעבדים ומחשבים שנוצרה על ידי Intel.

כמה דוגמאות של מעבדים הזמינים במחשבים ניידים מסוג Ultrabook:

Intel Core i5-1335U

Intel Core i7-1355U

AMD Ryzen 7 5800U

AMD Ryzen 7 7730U

מעבדים למחשב נייד

מעבדים עוצמתיים למחשבים ניידים

מעבדים מתקדמים המוגדרים כמעבדים עוצמתיים צריכים לספק ביצועים זהים או אף טובים יותר מאשר מעבד למחשב שולחני. המעבד של מחשב שולחני הוא פיזית הרבה יותר גדול. מעבד עוצמתי עבור מחשב נייד נוצר כדי לספק יעילות דומה בביצועים של המחשב הנייד. מחשבים ניידים אלו, ברוב המקרים, לא יכולים להתמודד עם גרפיקה מתקדמת כמו מחשבים שולחניים מתקדמים, בשל מגבלת הגודל. אך, הם יכולים להריץ כל סוג של תוכנה, כל עוד מערכת ההפעלה תומכת בזה. רוב המחשבים האלו תומכים ביישומים ותוכנות מתקדמות כגון סרטים באיכות 4K, משחקים עם גרפיקה באיכות גבוהה ועוד.

דוגמאות של מעבדים בקטגוריה של מחשבים ניידים עוצמתיים:

Intel Core i9-13900HX

Intel Core i7-13700H CPU

AMD Ryzen 9 7940HS

APPLE M2 (8-core)

 

לסיכום:

 

לפני קניית מחשב נייד מומלץ לבדוק את הצרכים שלך ולא להסתמך רק על שם המעבד, כגון AMD או Intel. בדוק את התוכנות שאתה משתמש בהן בצורה יומיומית, וראה האם המחשב שאתה רוצה לרכוש כולל מעבד מספיק חזק או שיש צורך במעבד חזק יותר.

תפריט נגישות אתר