תיירות וחופשות

מחפשים טיול באפריקה עם משמעות?

מחפשים טיול עם משמעות

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

אפריקה נחשבת ליבשת מרגשת ומפתיעה מכל כך הרבה בחינות: תרבות מרתקת, בעלי חיים בסביבתם הטבעית, נופים עוצרי נשימה ורבים מחפשים חוויית מסע מסוג אחר ובוחרים לשלב בין מעורבות חברתית קהילתית יחד עם סיור ברחבי היעד.
התנדבות באפריקה מאפשרת להתחבר לקהילה, לתרום בפרויקטים משמעותיים ותוך כדי ליהנות. אפריקה מתמודדת עם אתגרים רבים – עוני, משאבי חינוך ושירותי בריאות מוגבלים ובאמצעות התנדבות אפשר לסייע לתושביה. יש הזדמנויות רבות ותוכניות שיכולות להתאים לכל אחד ואחד, תוך כדי הכרות עם המקומיים ולמידה של המסורת ויצירת קשרים משמעותיים עם מתנדבים אחרים.
מי שניסה מדווח על צמיחה אישית וסיפוק אדיר וחשוב מאוד לפני שיוצאים לסייר באפריקה, לבחון את האופציות שעומדות בפניכם בכל הנוגע לשילוב בין נתינה לטיול.
איך גורמים לזה לקרות? לפניכם מספר טיפים חשובים בדרך לשילוב בין התנדבות למסע מרתק:

איך מתארגנים להתנדבות מוצלחת?

ראשית, חשוב לבצע מחקר יסודי כדי להבין אילו ארגונים, עמותות או חברות מציעים הזדמנויות התנדבות באפריקה. בחינה מעמיקה של האפשרויות תסייע לכם למצוא חוויית התנדבות המותאמת לכישוריכם ולעדיפויות שלכם. שנית, בדקו בקפידה את ההתאמה בין הכישורים והעדפותיכם לבין אופי ותכני התוכניות השונות, כולל משך הזמן הנדרש. חשוב מאוד לוודא שהתנדבות זו מתקיימת במועד המתאים לכם ושתוכלו להרכיב את התנדבות והטיול בצורה מיטבית.

מומלץ לבדוק היטב את ניסיון וידע המארגנים מאחורי כל תוכנית. הם חייבים להיות מקצועיים ובקיאים, ויש להבטיח שתקבלו מענה מפורט בנוגע לאופי ולהיקף הפרויקט המוצע. רק כך תוכלו לבחור בהתנדבות המתאימה ביותר ולנצל את שני ההיבטים - המסע והתנדבות משמעותית, בין אם מדובר בפיתוח הקהילה המקומית או בשימור הטבע והסביבה. בכל מקרה, זו יכולה להיות חוויה אותנטית ומעשירה במיוחד.

מה עושים במסגרת המשלחת?

ניתן להתנדב באפריקה במגוון יעדים כמו טנזניה וקניה וליהנות מעשייה משמעותית באמצעות משלחת. אחת הפעילויות האהובות היא של עשייה חברתית בבתי ספר ובמעונות כפריים מקומיים.
העבודה כוללת בין היתר  משימות פיזיות כמו שיפוץ, צביעה ובנייה, לצד מעורבות חברתית עם התלמידים - העשרה, משחקים ויצירת קשרים אישיים.

מדובר בעשייה משמעותית ביותר - החל מבנייה של תשתיות בסיסיות כמו מערכות שירותים וחיבור לחשמל ומים, דרך הקמת כיתות לימוד ושיפור תנאי הבטיחות, וכלה בשיפוץ כללי של המבנים.
אך אין ספק שהרבה מעבר לכך, ההשפעה החברתית היא העיקרית - הקשר עם הילדים ותושבי הכפר, הלמידה המשותפת והעשרה הדדית הם חוויה מעצימה שהמשתתפים מדווחים שמשאירה חותם עמוק בנפשם.

לאחר פרק ההתנדבות, ברוב המקרים המתנדבים במשלחות זוכים במסגרת הפרויקט לשבוע של טיול מתוכנן בקפידה, שמאפשר להם ליהנות ממיטב האטרקציות שאפריקה מציעה.
כך למשל, הטיולים כוללים ביקורים בשמורות טבע ופגישה עם חיות בר אקזוטיות במקומן הטבעי, סיורי תרבות ומורשת בקרב קהילות מקומיות, טיולי הרים מרהיבים ועוד. בחלק מהמקרים ניתן להרחיב את הטיול גם לנופש על חופי היבשת.

בכל אופן, אל תוותרו על ארגון שדואג הן לזמן והן לרווחה של המשתתפים ומארגן כל פרט קטן בראשות מישהו שמלווה באופן אישי את המשלחת לאורך כל הדרך ואף נמצא בשטח יחד איתם, מסייע בפתרון כל בעיה ודואג לכל צורך - הן ברמה האישית והן בהקשר של ההתנדבות. הלינה והאוכל מכובדים ונוחים, והטיול המפנק בסוף מתוכנן בקפידה כדי להבטיח חוויה מרבית.

בבואכם לסגור התנדבות באפריקה שימו דגש גם על העלויות של המשלחת שלרוב משתנות בהתאם לפרמטרים כמו מיקום, רמת הלינה, משך השהות והעלויות של הטיסות.

תפריט נגישות אתר