יש מודעות דרושים חדשות
יוני 23, 2011
יום חמישי 30.6.2011 – יהיה המכון לקידום החרש סגור
יוני 29, 2011
הצג הכל

במסגרת הכינוס הבינלאומי החמישי של בית איזי שפירא בתחום הנכויות ירצו הדר' מרים לוינגר מהמכללה האקדמית ספיר והגב' לינוי אורלב מהמכון לקידום החרש, בנושא מודל לעבודה קבוצתית עם הורים חרשים וכבדי שמיעה. הכנס עצמו ייערך בתאריך 5.7.2011, במלון דן פנורמה בתל אביב.
אתם מוזמנים להשתתף בכנס על מנת לשמוע את ההרצאה של השתיים. לפרטים על האירוע עצמו, לחצו כאן
המשיכו לקרוא (לחצו על כותרת הידיעה) כדי לעיין בתקציר המחקר של השתיים

אוכלוסיית ההורים החרשים וכבדי השמיעה חיים לרוב בין שני עולמות של אנשים שומעים. מצד אחד הסבים והסבתות השומעים, ומהצד השני ילדיהם השומעים. מצב זה יוצר לא אחת מעורבות גבוהה של משפחות המוצא בתוך המשפחה הגרעינית החרשת, אשר עלולה להשפיע גם על תפקידם ההורי.

ההורים החרשים, מתמודדים עם סוגיות ייחודיות. לא אחת עליהם לפתח דרכי התייחסות לסטיגמה החברתית כלפי מוגבלותם, ועם הצורך להסביר באופן בונה את מוגבלותם לילדיהם. בנוסף, ההורים מתקשים להבחין בין שלבי התפתחות רגילים של הילדים והשלכותיהם על יחסי הורים וילדים, לבין קושי הנובע מהעובדה כי מדובר במשפחה בה יש הורים עם מוגבלות.

לעיתים, ההורים החרשים וכבדי השמיעה אוחזים בעמדה הגורסת כי עקב מוגבלותם הם אינם יכולים להיות הורים טובים. זאת למרות כי מחקרים רבים הוכיחו כי הורים עם מוגבלות מסוגלים להיות הורים כשירים וטובים לילדיהם. על כן יש להעביר את מוקד הדיון מן השאלה האם מותר לאנשים אלה להיות הורים, אל מציאת תמיכה וסיוע שיוכלו לשפר את איכות ההורות.

בהרצאתנו, יוצגו הצרכים הייחודיים של אוכלוסיית ההורים החרשים וכבדי השמיעה, ומרכיבי מודל העבודה אשר פותח ככלי עבודה על ידי המכון לקידום החרש בשיתוף האגף לנכויות ושיקום בג'וינט ישראל ובית איזי שפירא, במסגרת התוכנית "המשפחה כמערכת תומכת חיים עצמאיים". המודל נבנה על סמך הניסיון המצטבר לאחר הנחיית שש קבוצות הורים חרשים וכבדי שמיעה ברחבי הארץ. החוברת כוללת ידע תיאורטי בתחום החרשות תוך פירוט הסוגיות ההוריות האופייניות להורים החרשים וכבדי השמיעה. בנוסף, פורטו מיומנויות הנחיות מתאימות לקבוצות אלו, תוך שימוש באירועים אשר התרחשו בקבוצות אשר קוימו ברחבי הארץ.