נגישות ישראל: עצומה לשילוב קידום הנגישות במצע המפלגות
דצמבר 17, 2008
נשים עם מוגבלות ונשים חרשות
דצמבר 21, 2008
הצג הכל

הנשים הערביות-בדואיות החרשות, נפגשו לראשונה בחייהן עם המדריכות החרשות היהודיות, שהצליחו ללמוד, לרכוש מקצוע, להתחתן עם גבר חרש ולהקים משפחה שבהרבה מקרים הילדים הם שומעים.
המפגש עם הנרטיבים של נשים מסוג זה, נתן לנשים החרשות אפשרות להתבונן מחדש על החיים שלהן בתור נשים חירשות בחברה הערבית בדואית, ולעשות רפלקציה על התפקיד שלהן כנשים בחברה בכלל.

לאחרונה אנו מרגישות ניצנים של  שינוי והתרחשויות  בקרב קבוצת הנשים שאנחנו עובדות אתן במסגרת  קורס העצמה וידע לנשים חירשות, שהשתתפו בו כ-20 נשים ערביות בדואיות חירשות מהנגב. הנשים הצעירות בנות עשרים פלוס הגיעו, לאחר שעברו את תהליך החינוך שלהן בבית ספר ניב בבאר שבע.

  לאחר שנסגר בית הספר עברו תהליך הכשרה מקצועית במרכז השיקום בבאר שבע, למדו מקצועות כמו קוסמטיקה וספרות, סייעות לגני ילדים וכו'  וכשהיו מוכנות לצאת לשוק העבודה נתקלו בהרבה מחסומים וקשיים: מעטות מהן קבלו עבודה ואלו שהצליחו, מצאו עבודה בבתי ספר מקומיים בישובים שלהן בלבד.

הן הגיעו אלינו לקורס העצמה וידע, נשים מתוסכלות ומאוכזבות עם בטחון עצמי ירוד. נורא קשה היה להן בחיים. הן דברו על קושי בלתקשר עם הסביבה השומעת ומאוד סבלו מחוסר המודעות של הסביבה לגבי המוגבלות שלהן. במיוחד דברו על הקושי שלהן בלמצוא מקומות עבודה הולמים להכשרות ולכישרונות  שלהן. הן דברו על התסכול שלהן לגבי עתידן והסיכוי שלהן להתחתן עם איש חרש ולהקים משפחה כמעט והיה אפסי, מרבית הבנות החרשות שהתחתנו כבר במגזר הבדואי, שודכו ע"י ההורים לגבר שומע מבוגר כאישה שנייה או שלישית ובמקרה הטוב כאישה ראשונה. גם גברים חרשים חותנו לנשים שומעות כי אחת הסטריאוטיפים היו, שזוג חרשים לא יכולים להסתדר יחד ולהקים משפחה.

הנשים הערביות-בדואיות החרשות, נפגשו לראשונה בחייהן עם המדריכות החרשות היהודיות, שהצליחו ללמוד, לרכוש מקצוע, להתחתן עם גבר חרש ולהקים משפחה שבהרבה מקרים הילדים הם שומעים.
המפגש עם הנרטיבים של נשים מסוג זה, נתן לנשים החרשות אפשרות להתבונן מחדש על החיים שלהן בתור נשים חירשות בחברה הערבית בדואית, ולעשות רפלקציה על התפקיד שלהן כנשים בחברה בכלל.

 התכנים של הקורס חשפו אותן להרבה מידע על זכויות, כגון סל תקשורת, שימוש בתרגום, ושימוש באמצעים טכנולוגיים שמגבירים את העצמאות של האדם החרש. הן נחשפו לתכנים  בנושאים כמו שוק העבודה, חיפוש מקום עבודה, שיקום מקצועי והשמה במקומות עבודה, תכנים בנושא  התקשורת וכו'.  

היום ולאחר שעברה כמעט שנה מסיום הקורס, אנחנו מזהים התחלה של כמה שינויים לטובה בקרב נשים בודדות. מספר יחסית קטן של נשים, משתמשות בזכויות שלהן לפחות לרכוש מכשירים אלקטרוניים שכלולים בסל תקשורת, כמו מכשירי טלפון סלולארי מן הדור השלישי אשר מאפשרים לנהל דרכם שיחות וידאו. כמו כן, הן רוכשות מחשבים וחיבור לאינטרנט. 

אנחנו רואים יותר ויותר נשים משתמשות בתוכנות כמו "MSN MESSENGER" כאמצעי תקשורת אשר מאפשר להן לצאת מהמסגרת המקומית שלהן ולשוחח עימנו וגם עם נשים חירשות במקומות שונים בארץ. דרך אמצעים אלו,  הצליחו הבנות לבנות חברויות עם נשים חירשות ממקומות אחרים בארץ,  שההתפתחות הטכנולוגית הגיעה אליהן לפנים וגם ללמוד מהתפיסות של נשים אלו על החיים ולקחת אותן כמודל לחיקוי בכל מה שקשור לעצמאות וקבלת החלטות בנושאים אישיים כמו  הקמת משפחה, לימודים ועבודה.

אנחנו רואות יותר ויותר נשים  שמעיזות לצאת לחפש עבודה, למצוא עבודה וגם לקבל החלטות לגבי טיב העבודה המתאימה להן או לא. הן מודעות לניצול במקום העבודה ויודעות כיצד להמנע ממנו. אחת הבנות לדוגמה, שמצאה עבודה זמנית בסופר בבאר שבע, החליטה שהיא לא ממשיכה כי היא ראתה שהמשכורת לא הולמת את המאמץ ואת העבודה שהיא נותנת וכי החזון שלה הוא ללמוד אומנות ולעבוד בתחום שהיא אוהבת. 

אנחנו מגלות היום גם שהרבה מהנשים מתחילות להסתכל על הנושא של נישואים עם גבר שומע ומבוגר כאישה שנייה או שלישית בצורה ביקורתית ולאחרונה אחת הבנות מהקורס התחתנה עם בחור חרש (!) מה שלא היה מקובל על ידי ההורים בעבר., בעינינו זה נחשב  כהישג משום שזה מעיד על כך שהנשים  הפכו למועצמות יותר ויכולות לעמוד על שלהן.

ברור שלא כל הנשים נמצאות במקום הזה.  אך בטוח שנשים אלו, שהעיזו לפרוץ את הדרך ישמשו כמודל לחיקוי וסוכנות שינוי לעוד ועוד נשים בעתיד. 

באשר להורים,  אחד הדברים המעודדים ביותר, הוא התגברות תמיכתם של ההורים בתהליך הזה, במיוחד מהשיחות החיוביות שאנחנו מקבלים מכמה אבות ואמהות שמודאגים מעתידן של בנותיהם.
כאנשי מקצוע, אנחנו חשים המון התעניינות בנושא האנשים החירשים במגזר הבדואי. ארגונים מקומיים מתקשרים להתייעץ אתנו בנושא, בנוסף לאנשי מקצוע שיוצרים איתנו קשר ומביעים רצון לקחת חלק בתהליך חשוב זה.