דברים שהורים חרשים "שומעים"
מרץ 8, 2009
זמיר בן ה-6 קיבל השנה מחדש את היכולת לשמוע
מרץ 8, 2009
הצג הכל

"החזרנו מבית החולים הביתה ילד עיוור, חרש ומשותק בחצי גוף, והתחלנו במסע. ומאז, לאורך כל חיינו, אנחנו מחפשים דרכי ביטוי למתן. דרכים למיצוי היכולות הטמונות בילד-איש הכל כך פגוע, שנוהג לצעוד לצדנו, ולתגמל אותנו בדרכו המופלאה". מתן פלס, אמן פגוע מוח הלוקה בפיגור שכלי וחירשות, מציג תערוכה חדשה: "בד קול"

כשהיה מתן פלס (38) מקיבוץ מחניים, בן עשרה חודשים, חלה בדלקת קרום המוח. בעקבות הפגיעה המוחית, נותר מתן עם פיגור שכלי, איננו שומע ואינו מדבר. התקשורת בינו לבין סביבתו היא באמצעות תקשורת חלופית ושפת סימנים. מתן חבר ב"יחד בגליל", בית לחיים בקהילה לבוגרים הלוקים בפיגור שכלי ונכויות נוספות. 

 

הכתבה מלווה בכתוביות להנגשה לכבדי שמיעה (צילום: קלאודיו שטיינברג, בימוי: זיו כנרי, עריכה: אילן רהב, מוסיקה:מירב יוסף הלוי)

 

"תוך לילה איבד הכרה והובל לבית החולים במצב אנוש" מספרת אמו, מלכה (יו-יו) פלס,"במשך שלושה חודשים טופל ונותח בראשו. אמרו לנו: 'חבל על הזמן.. אין סיכוי לילד הזה. לכו הביתה, אתם צעירים, אתם יכולים להביא לעולם ילד חדש'. אבל אנחנו בחרנו להיאחז באמירה של רופא יחיד ומיוחד שאמר: 'אני יודע לומר מה עשיתי למתן, מה יהיה אתו – תלוי במה שאתם תעשו".

 

האמירה זו שלחה זוג הורים מסורים וילד עיוור, חרש ומשותק בחצי גוף, למסע. "ומאז, לאורך כל חיינו" מוסיפה פלס, "אנחנו מחפשים דרכי ביטוי למתן, מחפשים דרכים למיצוי היכולות הטמונות בילד-איש הכל כך פגוע, שנוהג לצעוד לצידנו ולתגמל אותנו בדרכו המופלאה".

 

הרעיון לצייר נולד לפני כשש שנים נולד, כגחמה נוספת של מלכה פלס. יחד עם בעלה גדעון פלס הביאו את מתן אל הציירת גאולה גלילי, כדי שינסה לצייר בסטודיו שלה באיילת השחר. "מתן עמד מול בד גדול, מכחולים וצבעי שמן, ופה התחיל סיפור אהבה. מתן פשוט רקד עם הצבעים על הבד, השמחה פרצה לכל עבר, ומאז הולכת ומשתכללת יכולת הציור שלו בהדרכת נגה שיבצקי, ציירת מקבוץ עמיעד".

 

מתן התחיל לתקשר עם העולם באמצעות הציורים שלו. "הוא מעביר באמצעותם כל כך הרבה שמחה, שאנחנו הצופים, יכולים רק לעמוד ולהשתאות על העולם המופלא שיש לו, למתן שלנו". מוסיף בהתרגשות האב גדעון. "זה כבר לא מתן הכל כך פגוע – זה מתן שההתייחסות אליו ניזונה מהיצירתיות האמנותית שלו".

 

דולפינים. מתן פלס 

 

הציור, משמש למתן דרך ביטוי חוויתי, תקשורת עם הסובבים ומקור הנאה רבה. הוא בוחר לעצמו נושאים שונים ומגוונים לציור, חלקם בעקבות חוויות אישיות וחלקם בהשראת צילומים נבחרים. כך או כך, ניכרת בציוריו צבעוניות מרהיבה והרבה תום. הדפסים מציוריו של מתן מעטרים מבני ציבור ודירות מגורים ברחבי הארץ.

 

"המסע לצידו של מתן, לימד אותנו ואת אחיותיו מהו סוד ההתמדה, סוד הסובלנות וקבלת האחר, סוד הנתינה והקבלה ואת האהבה הגדולה שאינה תלויה בדבר. המביאה אותו ואותנו למחוזות מופלאים", מסכם גדעון פלס.

 

למתן הספק מרשים של יצירה אומנותית. בין השנים 2005-2008, הציג בשבע תערוכות שונות, ארבע מהן תערוכות יחיד.