מהפכת מכשירי השמיעה: יוכפל המימון לרכישה עבור ילדים

לחיות בטוח ובשקט נפשי – סדנא בנושא חשיבות הביטוח ותכנון פיננסי
מאי 16, 2010
לא שומעים את הניצולים
מאי 17, 2010
הצג הכל

בעקבות הפרסום במעריב: משרד הבריאות החליט להכפיל את המימון לרכישת מכשירי שמיעה לילדים מ-3,000 שקלים ל-6,000. לאחר אישור האוצר יוכלו עשרות אלפים מהם להצטייד במכשירים חדישים ויעילים יותר. "בשורה חשובה לעשרות אלפי ילדים"

 תקווה חדשה ללקויי השמיעה: משרד הבריאות הודיע אתמול כי יפעל להכפלת המימון של מכשירי השמיעה לעשרות אלפי ילדים הסובלים מדרגות שונות של הפרעות בשמיעה.מבדיקת מעריב התברר כי רבים מהם נאלצים לוותר על רכישתם בשל העלות הגבוהה הכרוכה במימונם.
ילד הסובל מליקוי שמיעה
 ילד הסובל מליקוי שמיעה צילום: מקס ילינסון

בעבר מכשירי השמיעה היו אנלוגיים, עלותם עמדה על כ-3,000 שקלים בממוצע למכשיר, והילדים היו זכאים למימון ממשלתי מרבי של כ-3,500 שקלים. עם זאת, במשך השנים חלו שיפורים טכנולוגיים רבים בתחום, וכיום מכשיר שמיעה המספיק לפעולה של שלוש שנים עולה בממוצע כעשרת אלפים שקלים.

בארגוני החירשים פנו למשרד הבריאות פעמים רבות בדרישה לעדכן את התעריפים, אך בכל פעם סירבה המדינה לעדכן את המימון הממשלתי.

במהלך הדיון בוועדת הכנסת לזכויות הילד בראשות ח"כ דני דנון שמעו חברי הכנסת עדויות נוגעות ללב של הורים שאינם מסוגלים לממן את רכישת המכשירים. נציגת משרד הבריאות הודיעה כי בכוונת המשרד לפעול להכפלת המימון למכשירי שמיעה לילדים מ-3,000 שקלים ל-6,000 שקלים כבר בשנת 2011.
"מצב מעוות"

עם זאת, הגדלת המימון למכשירים טעונה עדיין אישור סופי מטעמו של משרד האוצר. גלית כספי כהן, מנכ"לית מיח"א (מחנכי ילדים חירשים), אמרה כי מדובר בבשורה חשובה מאוד לעשרות אלפי ילדים בישראל.

"כשם שכבד ראייה חייב להרכיב משקפיים, כך גם כבדי השמיעה בכל הגילאים חייבים להרכיב מכשירי שמיעה. בלעדיהם

ההתפתחות שלהם נפגעת ובעתיד הם עלולים לסבול מבעיות בדיבור ומקשיים ביצירת קשרים חברתיים", אמרה.

עוד הוסיף ח"כ דנון כי "המצב הקיים הוא מעוות: ילדים לקויי שמיעה וחירשים אולצו להשתמש במכשירי שמיעה ישנים ולא מתאימים. אני בטוח שלאחר השינוי נשפר את חייהן של אלפי משפחות בישראל".

התפרסם לראשונה ב NRG