יש לך אזעקה: בתרגיל הגדול נקבל הודעה לסלולרי
אפריל 27, 2011
יום עיון בנושא מתורגמנות לשפת הסימנים: זכויות אדם -> הנגשה -> מימוש עצמי
מאי 2, 2011
הצג הכל

בכל שנה, אנחנו מתייחדים עם זכרם של הנספים ביום הזיכרון לשואה ולגבורה. כאשר מזכירים את האנשים הנכים שנספו בשואה, מציינים כי הם סבלו עוד יותר בשל נכותם: אנשים בעלי מגבלות פיזיות חיצוניות הומתו במקום ע"י הנאצים. גורלם של חלק מן החרשים היה קל יותר: בשל העובדה שנכותם הייתה בולטת פחות, הם הועברו ביחד עם אנשים שומעים למחנות הריכוז.

לאדם חרש עם בן משפחה או חבר קרוב, אשר אמרו במקומם את המספר בזמן הספירה, או ענו בשבילם והצליחו להסתיר את נכותם, היו סיכויים טובים יותר לשרוד. כאשר אדם חרש לא יכול היה להשמע לפקודות הנאצים או הקאפו, הוא הוצא להורג בדרך כלל, למעט מקרים נדירים שבהם הושארו אנשים חרשים וכבדי שמיעה בחיים, בשל מיומנותם בעבודות ידיים.

אלו שלא הצליחו לשמוע את הפקודות, אלו שעבדו לאט ואלו שכוחם תש, הומתו.

עם סיום המלחמה נשלחו חרשים רבים לצעדות המוות ולא הצליחו לשרוד את השואה. המעטים שנותרו לאחר המלחמה, התפזרו בארצות שונות בעולם וחלקם, הגיעו גם לארץ ישראל.

היום, ניצולי השואה החרשים וכבדי השמיעה חיים בקרבנו: הם בנו בתים והקימו משפחות ומהם, זכינו לשמוע את סיפוריהם ולתעד אותם. "המכון לקידום החרש", בשיתוף פעולה עם "יד ושם", אוסף ומתעד את סיפור חייהם המיוחד של שורדי השואה החרשים וכבדי השמיעה והתיעוד מצוי ב"יד ושם".

בואו נזכור השנה את האנשים החרשים וכבדי השמיעה, אשר לא זכו לשרוד את השואה וננציח את זכרם. ביום ראשון הקרוב, 1.5.2011, ייערך במועדון החרשים בחולון טקס זיכרון לציון יום השואה והגבורה. אתם מוזמנים לבוא ולכבד את זכרם.

למידע מלא על טקס יום השואה והגבורה לחצו כאן