הפתיעו את אהוביכם! קנו להם קורס בשפת הסימנים הישראלית!
פברואר 27, 2011
מישהו שומע אותי?
פברואר 28, 2011
הצג הכל

סרטון חדש שהופק בארצות הברית, מנסה לעודד הורים לילדים עם חירשות ללמד את ילדיהם את שפת הסימנים גם בעידן שתל השבלול ומכשירי השמיעה המתקדמים: "שפת הסימנים היא עוד דלת שאני פותחת לביתי והיא תבחר לאן להיכנס" אומרת אמא לילדה עם חירשות

הורים לילדים עם חירשות טרום עידן שתל השבלול ומכשירי השמיעה המתקדמים, יודעים לספר כמה שפת הסימנים היתה חיונית ליצירת תקשורת ושפה אצל ילדיהם. היום, בעידן הטכנולוגי בו ניתן להתגבר באמצעים שונים (לא בהכרח פשוטים) על רב לקויות השמיעה המולדות, נדמה שהשאלה האם ללמד את הילדים את שפת הסימנים היא שאלה שהורים רבים מתחבטים בה.

בעוד בארץ קהילת החירשים ולקויי השמיעה חלוקים בדיעותיהם האם שפת הסימנים מחברת או מפרידה אנשים עם חירשות מהחברה כולה, ופרויקטים כגון "שרים בסימנים", ו- "תעביר את זה הלאה", מנסים לגשר בין שתי הגישות, בארצות הברית מוקרן סרטון חדש ברשת, בהפקת הפקולטה לחינוך באוניברסיטת קליפורניה, המעודד את ההורים ללמד את ילדיהם את שפת הסימנים במקביל לטיפולים אחרים כמו שתל שבלול או מכשיר שמיעה המלווים בעבודה של קלינאית תקשורת. המיתוג של הסרטון מתבסס על זכות הבחירה ופתיחת האפשרות לילדים, ודימוי של שפת הסימנים למעין מפתח הפותח דלת חדשה לעולם שלם של תקשורת עשירה: "התפקיד שלי הוא להיות הורה, והעדיפות העליונה היא לתקשר עם הבת שלי" אומרת ג'ני רונקו, אמא לילדה עם לקות שמיעה. "הבנתי שהתפקיד שלי בתור הורה היא לפתוח דלתות. שפת הסימנים היא דלת שפתחתי, בנוסף לטיפול בדיבור ומכשיר שמיעה. היום יש לי בת שיכולה להיכנס דרך מספר דלתות שונות, והיא מרגישה בנח לעשות זאת. לחשוף אותה לשפת הסימנים זאת ברכה, וההחלטה הטובה ביותר שעשיתי אי פעם."

 

 

התפרסם ב"הורים בקשר"