חנות חיות

להבין את החשיבות של עיקור כלבות

עיקור כלבות

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

בעוד שבעולם של הווטרינרים אין כל ויכוח על החשיבות של עיקור כלבות, הרי שאצל הציבור הרחב של בעלי הכלבים, ובכלל, הידיעה הזו לא תמיד נמצאת. מובן מאליו, שהרי רוב הציבור, אפילו אוהבי בעלי החיים ואל ושבוחרים לגדל חיות מחמד וכלבים, פשוט לא נחשף לידע הזה לפני כן.

כמו הרבה מאוד ידע חיוני, גם כל הנוגע לחיות מחמד וגידולן זה ידע שלא מגיע לשיעורים בבית הספר, ואנשים מגיעים לבגרות בלי לדעת הרבה על בעלי חיים בכלל ועל חיות מחמד בפרט – פרט לזה שצריך להאכילם, ואם מדובר בכלבים, אז שצריך לקחת אותם לטיולים כדי שיעשו צרכים.

אז מה כל כך חשוב בעיקור?

עיקור הכלבה שלכם, או כלבות רחוב וכלבות בכלל, מונע בעצם את האפשרות שהכלבה תיכנס להריון. בעוד שאצלנו, בני האדם, הכניסה להריון, הבאת צאצאים לעולם וגידולם, זה חלק בלתי נפרד מהתרבות והצורך, הרי שאצל כלבים זה קצת אחרת. הצורך להתרבות נשאר אצלם, באופן טבעי, ברמה החייתית שלו – ייחום, המוביל להתרבות.

על-פניו, מדובר בתהליך טבעי לגמרי, נורמלי, ובריא. חלק מהחיים. אך בפועל, מעבר לעובדות הנ"ל, שהן נכונות, ויפות, ומהוות מראה של הטבע כפי שהוא, הרי שהכלבים בעולמנו תלויים כמעט לגמרי בנו, בבני האדם. לא מדובר בזאבים החיים ביער עשיר בטרף, ובחיות פרא שמהוות חלק מהטבע הפראי.

כמעט כל הכלבים שתפגשו בחיים הם כלבים מבויתים. המפגש עם כלב בר נדיר מאוד לרוב בני האדם, ואפילו כלבי רחוב הם לא דבר נפוץ בסביבת המחייה העירונית (ואפילו הכפרית!) בישראל. במילים אחרות – הכלבים שלנו הם שלנו, הם חלק מהבית, המשפחה, חצר המשק, חיות מבויתות לגמרי, התלויות בנו ובחסדנו.

ריבוי המלטות עקב אי-עיקור כלבות מוביל לגידול רב באוכלוסיית הכלבים, ויוצר בעיה דמוגרפית. ממש כמו הבעיה של גידול האוכלוסייה האנושית מעבר ליכולת התמיכה של המערכות השונות שיצרנו לעצמנו, כך גם יותר מדי גורי כלבים מוצאים את עצמם ללא רשת התמיכה הנדרשת כדי לגדול ככלבים שמחים עם חיים בריאים ומלאים. רבים מוצאים את עצמם ננטשים, נזרקים, ומתים בייסורים. ואת זה אפשר, ואף צריך למנוע.

איך זה קשור לכלבה שלי?

בעוד שמרביתנו מייחסים בעיות אנושיות של ריבוי אוכלוסין ומחסור במשאבים למקומות כמו יבשת אפריקה, הרי שריבוי אוכלוסין של חיות מחמד הוא בעיה מקומית, שאנו מייצרים כאן, בבית. ניתן לראות את תוצאותיה באירועי האימוץ במרכזים עירוניים, ובכלבים משוטטים שמופיעים להם פתאום לצד הכביש, ולאחר יום או יומיים נעלמים, מתים או נלכדים.

אם הכלבה שאתם מגדלים, בכל האהבה והשמחה, יכולה להיכנס להריון. אפילו אם אתם משגיחים בשבע עיניים, מספיק שהיא ברחה לרגע אחד בעודה מיוחמת, והיא עלולה לפגוש בכלב זכר והנה – היא בהריון. וכאשר היא תמליט שניים, שלושה, שישה או עשרה גורים, מה תעשו איתם? עיקור כלבות יכול למנוע הרבה מאוד סבל לכלבים נטושים, ולאפשר לכם להשקיע את הכסף, הפנאי, האנרגיה והאהבה לכלבה שלכם, ולא להתמודד עם הסטרס שפתאום יש לכם עוד המון כלבים לטפל בהם בבית.

תפריט נגישות אתר