מהפכת מכשירי השמיעה: יוכפל המימון לרכישה עבור ילדים
מאי 17, 2010
עדות מצולמת של אדם חרש ניצול שואה
מאי 17, 2010
הצג הכל

250 ניצולי דואה מחכים כבר שנתיים למכשירי שמיעה, תרומת איש עסקים, התקועים בגרמניה ; הסיבה: המכס דורש 50 אלף שקל ; רשות המיסים: נעשים שינויי חקיקה, ואם המקרה יעמוד בקריטריונים לא יוטל מס על מהכשירים

ניצולי השואה שוב נרמסים תחת גלגלי הבירוקרטיה: 250 מהם, אשר סובלים מבעיות שמיעה קשות, אינם מקבלים מכשירים שיקלו עליהם בגלל החוק היבש. כבר לפני שנתיים ביקש איש עסקים גרמני לשלוח לניצולים מכשירי שמיעה בשווי 1.25 מיליון שקל, אבל נדיבותו של התורם נתקלה בחומה של אטימות והמכשירים עדיין "תקועים" בגרמניה. הסיבה: המכס בישראל דורש בתמורה לייבוא המכשירים מס בגובה כ-50 אלף שקל.

"התורם פנה אלינו והודיע כי הוא חש הזדהות עם סבלם של ניצולי השואה, ולכן הוא מבקש לבוא לישראל ולהעניק להם אישית את המכשירים", מספר עידו גרנות, מנכ"ל עמותת "בקול" לחירשים ולכבדי שמיעה. "התחלנו לערוך את הבירורים והארגונים לקראת הביקור, אבל לצערנו התברר שכאשר התרומה תגיע לישראל ניאלץ לשלם מס בסך כ-50 אלף שקל – לפי שווי המכשירים בישראל – ופשוט אין לנו הכספים לכך".

בלית ברירה הודיעו נציגי הארגון למיליונר הנדיב כי בשלב זה לא יוכלו לקבל את תרומתו. מאז המכשירים ממתינים בגרמניה עד שהעניין יוסדר, אם יוסדר.
התורם מצדו ממשיך במאמציו להעביר את המכשירים ליעדם, וכבר פנה כמה פעמים לשגרירות גרמניה בישראל בבקשה שתסייע לו לעבור את מכשול המכס. "אותו תורם אמר לי שהוא שומר על המכשירים ומקווה שבקרוב יהיה ניתן להעבירם לניצולים", מספר דב לאור, מתנדב בארגון "קול". "אין ספק שהתרומה הזו חיונית מאוד, וחבל שבמשך תקופה כל כך ארוכה איכות החיים של מאות ניצולים בישראל נפגעת בגלל ענייני בירוקרטיה".

"בדידות נוראה "

ובינתיים, בזמן שהמכשירים מתעכבים בגרמניה, ניצולי השואה כבדי השמיעה מתקשים לתקשר עם סביבתם. "חבל מאוד שהמכשירים לא מגיעים למי שזקוקים להם" אומר גרנות. "כל אדם הסובל מלקות שמיעה סובל גם מבדידות נוראה. הדבר חריף עוד יותר בקרב ניצולי השואה, שחלקם סובלים מבעיות בריאותיות ומשפחתיות, וכל עיכוב בתרומה פוגע באיכות חייהם. לצערנו, החוק הישראלי אינו מאפשר פטור ממכס על ציוד רפואי. לצורך העניין פנינו לגורמים רבים בכנסת שהבטיחו לקדם את העניין ולסייע בתשלומי המס, אבל עד כה ללא הצלחה".

הניצולים הקשישים עדיין מחכים. "אני שומע רק באוזן אחת, אבל אין לי כסף לרכוש מכשיר שמיעה", מספר ניצול שפונה לעזרת הארגון. "קשה מאוד לתפקד בלי לשמוע מה קורה מסביב, ולכן כשאני נמצא עם אנשים אני נאלץ להסיט את הראש לצד ימין כדי שאוכל לדעת על מה אנשים מדברים".

ניצול אחר מספר שבמסגרת הסכמי השילומים הוא מקבל מכשיר שמיעה מהגרמנים בכל שש שנים. "הבעיה היא שהמכשיר שלי התקלקל כבר לפני שנתיים, ואת המכשיר החדש אקבל רק בשנה הבאה", הוא אומר. "בכל יום שעובר השמיעה שלי מידרדרת ואני כמעט לא שומע כלום".

מרשות המיסים נמסר בתגובה: "בימים אלה נערכת הרשות להתקנת הצווים והתקנות הנדרשים להשלמת החקיקה שעברה בכנסת, לפיה יינתן פטור ממס על תרומות שיעמדו בקריטריונים. עם השלמת הליכי החקיקה בתקופה הקרובה, ואם המקרה יעמוד בקריטריונים שנקבעו, ניתן יהיה להביא לארץ את מכשירי השמיעה כשהם פטורים ממסים".

"מעריב" (13.5.2010), עמוד 15