הנגשת אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל
אפריל 26, 2017
קמפיין #למה נגישות בוידאו וברשתות החברתיות
יוני 2, 2017
הצג הכל

סיפורם של האנשים החרשים שהיו בשואה טרם סופר.

הפרויקט מתעד לראשונה את סיפוריהם האישיים והמיוחדים של ניצולי שואה חרשים אשר שרדו את השואה. חוויות האדם החרש בשואה הן חוויות שונות מחוויותיו של אדם שומע. הם סבלו מרדיפה כפולה- הן בשל היותם יהודים והן בשל חירשותם והגדרתם כנכים.

יתירה מזאת- ישנו פן מיוחד שונה לניצול שואה חרש, מעצם היותו חרש, וסיפור על התמודדות יוצאת דופן של אנשים שלא שמעו את הקורה מסביב ובכל זאת הצליחו לשרוד (למשל: אישה חרשת לא ידעה שהיא השתתפה בצעדת המוות וגילתה זאת רק בתהליך התיעוד).

עד כה תועדו בשיתוף עם יד ושם 56 סיפורים אישיים של ניצול שואה חרשים + "תיעוד סיפורם של 7 ניצולי שואה חירשים שהתחנכו בפנימיית מכסיקו-בודפשט, מוסד חינוכי יהודי לילדים חירשים וכבדי שמיעה בהונגריה לפני מלחמת העולם ה-2 ובמהלך תקופת השואה.

התיעוד והסרטונים תורגמו ע"י מתורגמנים שעברו תהליך התאמה לפרויקט ובהמשך ילווה גם בכתוביות בעברית.

בשנתיים האחרונות הוכשרו מדריכים חרשים וכבדי שמיעה בנושא השואה בשיתוף עם יד ושם, מתוך מטרה שהם ידריכו תלמידים, בני נוער ומבוגרים חרשים וכבדי שמיעה בארץ ומחו"ל.

לאחר סיום הקורס, הועברו כ-20 סדנאות בנושא חרשים בשואה וסיפורם של ניצולי השואה החרשים בבתי ספר בכיתות של חרשים וכבדי שמיעה, במועדוני החרשים ובטקסי שואה.

הסדנאות וסיפורם של ניצולי השואה הינם בעל חשיבות ממדרגה ראשונה על מנת לפתח זהות יהודית אצל ילדים חרשים הזקוקים ללמידה בשפתם הם- שפת הסימנים, ולמודלים של אנשים חרשים להזדהות איתם.

בכנס רפואה ושואה במרכז הרפואי לגליל שהתקיים ב10.5.17 העברנו הרצאה שבה סיפרנו על התהליך של התיעוד, האיתור והאיסוף של הניצולים, וסיפרנו את סיפורם הייחודי של ניצולי השואה החרשים והתמודדותם, והצגנו בקטעים נבחרים ומרגשים מהסרטונים שתורגמו ע"י מתורגמנים (למשל, עדות של ניצולי השואה מפנימיית מקסיקו).