90% מהתקציב לנגישות
מרץ 16, 2011
צריך עוד מתורגמנים – במטרה לשנות את המצב החברתי הקיים
מרץ 17, 2011
הצג הכל

אביב התגייס לצה"ל לפני 5 חודשים וכל חלומו היה להיות כלבן. לאחר שכבר התחיל ואף הצטיין בקורס, הוא אולץ לפרוש בגלל מוגבלותו

אביב, כבד השמיעה, התגייס לצה"ל לפני כחמישה חודשים והתנדב לשרת ביחידת הכלבנים של חיל האוויר. החייל ביצע את כל משימות הכלבנות למעט משימת ליווי מחוץ לגדר הבסיס מאחר שלא עבר את הקורס הנדרש.

לאחר שזכה לשבחים על תפקודו בטיפול בכלבים ומילוי המשימות ביחידה, המליץ מפקד היחידה, קצין בדרגת רס"ן, לשלוח את אביב לקורס כלבנות בבסיס חצור של חיל האוויר שאורכו שלושה שבועות.

לאחר הבדיקות הנדרשות שובץ אביב בקורס שהחל ב-1 בחודש מרץ השנה. אביב התקדם בקורס וקיבל לידיו כלב אותו נדרש לאמן ולהנחות. לפני מספר ימים, ניגשו אליו באופן מפתיע מפקדיו ואמרו לו כי למרות שהחל את הקורס ופעל לשביעות רצונם עליו לפרוש באופן מיידי.

המפקדים הסבירו לו כי הרופאה התעסוקתית טוענת כי אינו מסוגל להמשיך בקורס בטענה שרעש הכלבים ונביחותיהם וכן רעש המטוסים מפריעים ללקויי שמיעה. לפי הנחיית הרופאה הוחלט כי על החייל להחזיר את הכלב ולחזור אל יחידת האם שלו.

"קיבלתי בהלם את הבשורה", סיפרה טלי האם, "בני הוא כבד שמיעה אך הוא למד בבית ספר רגיל. בגיל 17 גילו לו גידול בראשו והוא נותח ולמרות זאת הצליח לסיים בגרות מלאה. כל עולמו מגיל אפס הוא חיות. לכן הוא התעקש לשרת בתפקיד זה בצה"ל כדי לתרום כמו כולם".

"הכלבים הם החיים שלו"

לשם כך, רכשה לו אמו במאמץ רב מכשירי שמיעה מהמתקדמים בעולם בעלות של 25,000 שקלים שמסננים את הרעשים סביבו ומאפשרים לו לנהל שיחה שוטפת עם הסביבה הקרובה.

"כל חלומותיו ושאיפותיו התנפצו לו ברגע אחד. אני לא מפסיקה לבכות. אני מרגישה כאילו כל עולמו חרב. לקחת ממנו את הכלב. להוציא אותו מהקורס אחרי שהתקבל זה עלבון ופגיעה", הוסיפה האם הנרגשת. "יש לנו המלצות רפואיות כי בני יכול לשרת עם כלבים. יתרה מזאת, הוא יתחבר לכלבים באופן חד יותר מבני אדם רגילים".

האם מסרבת להרים ידיים והחליטה לפנות אל הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ שיתערב בעניין בנה. "יש לו מפקדים מדהימים שתומכים בו והם עצמם טוענים כי ביכולתו לעבור את הקורס ולתפקד בתחום".

האם ציינה כי חבריו של הבן, אף הם כבדי שמיעה, סיימו בעבר את קורס הכלבנות ואף במקרה חריג שובצה כלבנית כבדת שמיעה ביחידת העלית עוקץ. "נראה לי שמדובר באי הבנה ובירוקרטיה. אני מתחננת שיעזרו לבן שלי לחזור לקורס. כלבים הם החיים שלו. הוא עברה עשרה מדורי גיהנום כדי להגיע להתנדב לצה"ל ולהגיע אל הקורס".

ל-nrg מעריב נודה כי בעקבות טעות שנפלה, נשלח החייל לקורס הכלבנים ללא כל האישורים הנדרשים בעוד שכלל החיילים בקורס שובצו בהתאם למצבם הרפואי. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "השתתפותו של החייל המדובר בקורס הופסקה עקב מגבלותיו הרפואיות. שיבוצו המחודש של החייל יוכרע בימים הקרובים, בהתחשב במצבו הרפואי ובהעדפותיו".

התפרסם ב NRG