ואיך תסתדר? (או – ללמוד לשמוע מחדש)
פברואר 26, 2009
יצירה כהשלמה
פברואר 26, 2009
הצג הכל

לפני כשנה כתבתי עבור "המכון לקידום החרש" מאמר אודות יום הסטודנט החרש וכבד השמיעה. המאמר, שנקרא "יום הסטודנט החרש וכבד השמיעה, בעד או נגד", עסק בשאלת האינטגרציה של חרשים וכבדי שמיעה: האם יש מקום לקיים יום נפרד לחרשים וכבדי שמיעה? האם לא היה עדיף לקדם את הפעילות המבורכת שנעשית לטובתם בימי הסטודנט באקדמיות השונות?  

השאלה הנוקבת הזו גררה לא מעט תשובות. המצדדים בהפרדה טענו שיש צורך לתת ביטוי מופרד למפעלם של החרשים וכבדי השמיעה. יש צורך לספר את סיפורם, סיפור של מאבק והתמודדות יום יומית ואין סופית עם מגבלה (מגבלה?) תקשורתית. סיפור של מעקפים קטנטנים סביב בעיות יום יומיות. נקודות של שבירה ובנייה מחדש סביב בעיות גדולות שאי אפשר להתמודד עימן לבד.

 

"אנחנו חייבים לייחד לעצמנו יום שכזה", הם אמרו לי. להעמיד דוכנים של אמנים ואנשי מקצוע חרשים, להציג מופעים של שחקנים ובדרנים כבדי שמיעה, להראות לשכבה הצעירה, שממש עומדת לסיים את בית הספר התיכוני, שיש לאן לשאוף, שיש לאן להגיע.

 

המצדדים באינטגרציה, טענו לעומתם שאמנם נכון שצריך לתת ביטוי לפועלם של החרשים וכבדי השמיעה, אבל לא נכון להפריד אותם מהחברה השומעת. ימים "סגורים" שכאלה, הם טענו, אינם מגיעים לקהל הרחב. הם לא מקדמים את שאיפתם של החרשים וכבדי השמיעה להתערות בציבור השומע, אלא מנציחים דווקא את השוני, מצביעים ביתר חריפות על חרשות כעל מגבלה.

 

אני נוטה להסכים גם עם אלו וגם עם אלו.

 

יום הסטודנט החרש וכבד השמיעה הוא קודם כל יום של סטודנטים. יום עליז וצבעוני, עם אירועים, דוכנים, מפגשים עם אנשים שקרובים לליבנו, יום כיף. הוא מכוון בראש ובראשונה לחרשים ולכבדי השמיעה. הן מבחינת הנגישות, הן מבחינת השימוש בשפת הסימנים. הן מכיוון שהמתכננים, חברי תא הסטודנטים שלנו, הם חרשים וכבדי שמיעה בעצמם.  

 

אבל הוא לא אירוע סגור. הוא לא נועד להנציח את השוני אלא בדיוק להיפך, להזמין את השומעים פנימה, להיכנס ולבקר בעולם המיוחד שלנו. בדומה לתערוכה "הזמנה לשקט", בדומה לקורסים בשפת הסימנים שאנו מעבירים לאוכלוסיה השומעת ובדומה למגוון רחב של פעילויות שהמכון מעורב בהן, מבוטא גם כאן ה"אני מאמין" של המכון לקידום החרש בצורתו היפה ביותר: עם קצת מאמץ מכולם, העולם יכול להיות מקום הרבה יותר נעים, נגיש ונוח, גם לשומעים, גם לחרשים וגם לכבדי השמיעה.

 

ביום שישי הקרוב נחגוג את "יום הסטודנט החרש וכבד השמיעה" השביעי, ביוזמת המכון לקידום החרש, בהפקת תא הסטודנטים שלנו ובחסות אגודת הסטודנטים, מחלקת התרבות של אוניברסיטת תל אביב. את יום הסטודנט תארח אוניברסיטת תל – אביב אשר מקצה לנו בנדיבות את בניני שנקר לפיזיקה וכימיה.

 

רשמו את התאריך ביומן, הזדרזו להזמין מקומות לסדנאות הייחודיות שיועברו במסגרת האירוע וחשוב מכל: הודיעו לכל חבריכם, חרשים, כבדי שמיעה ושומעים כאחד. ההזמנה פתוחה לכל!