יום ההתרמה לארגוני החרשים
נובמבר 15, 2010
לטובת הקהילה: ynet ישנה את הלוגו לכבוד יום ההתרמה לארגוני החירשים
נובמבר 16, 2010
הצג הכל

עשרות אלפי תלמידים יתרימו היום מדלת לדלת במסגרת יום ההתרמה הארצי של ארגוני החירשים וכבדי השמיעה בישראל. מטרות יום ההתרמה, המתקיים בשם "הטה אוזן לדממה", הן שדרוג בנק מכשירי השמיעה הארצי בהוספת מכשירים חדישים, וחלוקת מתקני הגברה וטלפונים ייחודיים לתלמידים וסטודנטים כבדי שמיעה.

מקורותיה של החירשות, הליקוי התחושתי הנפוץ ביותר – רק בישראל כ-650 אלף כבדי שמיעה, מתוכם כ-15 אלף חירשים – עדיין נותרו בחלקם חידה. השורשים הגנטיים של החירשות מזוהים בשנים האחרונות בתהליך הדרגתי, ועד כה אובחנו קרוב ל-50 גנים הקשורים בחירשות וכבדות שמיעה.

המוטציה הגנטית השכיחה ביותר, זוהתה על גן המכונה קונקסין 26, ובעולם, בין 30% ל-50% מהמקרים של תינוקות הנולדים עם חירשות או כבדות שמיעה, מזוהים כיום עם מוטציה גנטית בגן זה. במקביל, גם תהליכי הזדקנות עלולים לגרום לאובדן שמיעה הדרגתי, וכן חשיפה מצטברת לרעש קיצוני בתנאים סביבתיים מסוימים.

יעל קקון, 49, בת להורים חירשים, היא מנהלת המכון לקידום החירש, המסייע לכבדי שמיעה במוסדות להשכלה גבוהה. "אין ספק שיש כיום יותר הבנה, הכלה ומתן שירותים לחירשים במישורים רבים של חיי הקהילה: חינוך, פנאי, שיקום, תעסוקה. גם יש יותר חירשים בתפקידי הובלה בקהילה", היא אומרת. לדבריה, במכון לקידום החירש פועלים בימים אלה לפתיחת קורס פסיכומטרי ראשון המונגש לקהילת החירשים וכבדי השמיעה – כבר בינואר הקרוב.

"עם זאת", מדגישה קקון, העומדת גם בראש החוג ללימודי תרגום סימולטני באוניברסיטת בר-אילן, "בחברה הישראלית ישנה פטרונות רבה כלפי האנשים החירשים, והחירשות אינה מקבלת התייחסות ברמה ההוליסטית על ידי הממסד הטיפולי".