המכון לקידום החרש- "בית קטן בערבה"
יוני 2, 2009
מרים את הפקק של האמבטיה
יוני 2, 2009
הצג הכל

בשורה ללומדים במסלול לרפואה משלימה. במרכז לקידום שוויון ונגישות בהשכלה של המכון, אנו שמים למטרה את ההכרה של המוסד לביטוח לאומי בתחום הרפואה המשלימה. נכון להיום, המוסד אינו מאשר תוכנית לימודים בתחום הנ"ל משום שהתחום לא זכה עדין למעמד אקדמי, הן ממשרד הבריאות, והן מהמל"ג. אנו נמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות ונפעל בהתאם לשינויים- השינוי המקווה הוא הכרה מימסדית מטעם המל"ג אשר תוביל לפעילות הסנגור מול ביטוח הלאומי ולחתור ליישום ההכרה בתוכנית הלימודים של רפואה משלימה

 

  

 

       

 

      

לאחרונה קיבלה המועצה להשכלה גבוהה פנייה להכיר במסלול אקדמי ברפואה סינית ובנטורופתיה. בעבר נדחו הצעות להכרה ברפואה משלימה כמקצוע רפואי, אך על פי ההצעה החדשה יילמד הטיפול האלטרנטיווי כתחום הקשור למדעי ההתנהגות

 

        

 

        

 

        

 

      

 

      

 

שיעור מסאז' שוודי במכללת רידמן. ברוב מדינות העולם מקצועות הרפואה האלטרנטיווית אינם נלמדים באוניברסיטאות
תצלום ארכיון: ניר כפרי

המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) קיבלה לאחרונה פנייה להקמת מסלול אקדמי ראשון מסוגו ב"בריאות הוליסטית" – ביטוי נרדף לריפוי בשיטות אלטרנטיוויות. אם יאושר המסלול, תהיה זו הפעם הראשונה שבה יוענק תואר אקדמי בשיטות טיפוליות אלה, שתועלתן הרפואית שנויה במחלוקת מבחינה מדעית. את הפנייה למל"ג הגיש "מרכז רידמן ללימודים הוליסטיים", שקשור למכללת רידמן המעניקה כיום הכשרה לא אקדמית ברפואה משלימה.

לפי היוזמה, המכללה תעניק תואר ב"בריאות הוליסטית" עם אפשרות בחירה בין מסלול רפואה סינית למסלול נטורופתיה. כוונת המרכז היא להציע הסמכה אקדמית בת שלוש שנים שתעניק למסיימיה תשתית ידע בתחום הרפואה המשלימה. בעבר נדחו הצעות של גורמים שונים להכרה ברפואה משלימה כמקצוע רפואי, אך הכוונה בהצעה החדשה היא ללמד בריאות הוליסטית כתחום הקשור למדעי ההתנהגות, ולא לרפואה.

היוזמה של מרכז רידמן היא אחת מתוך כמה יוזמות שמצויות בשלבים שונים של גיבוש לאקדמיזציה של תחום הרפואה האלטרנטיווית. לפי ההערכות, בישראל יש עשרות אלפי מרפאים אלטרנטיוויים מסוגים שונים – החל בנטורופתיה, רפואה סינית, רפלקסולוגיה, קריסטלים והילינג וכלה בתקשור, נומרולוגיה, סוגי עיסוי שונים ואף הקזת דם. לאורך העשור האחרון הועלו טענות על פיהן שוק הרפואה המשלימה פרוץ, ויש להסדיר את הסמכת המטפלים כדי למנוע שרלטנות ונזק לצרכנים. לפיכך, הוקמו כמה ועדות לבחינת האקדמיזציה של התחום, אך לא הושגה החלטה סופית בעניין. המל"ג מסרה שהיא לא מקיימת דיונים על תוכניות בתחום עד שלא תתקבל החלטה בוועדה שמינה משרד הבריאות.

התייחסות אקדמית לרפואה אלטרנטיווית מעוררת התנגדות בקרב רופאים ומדענים, הטוענים שיעילותן של שיטות אלה אינה מוכחת מבחינה מדעית, והמושגים שבהם משתמשים המרפאים (כגון "אנרגיות" או "קארמה") הם חסרי משמעות. אך ההתנגדות לאקדמיזציה באה גם משורות המרפאים עצמם. לדברי אופיר סלע, מטפל בשיטת לוסקי ("פסיכותרפיה הוליסטית") ויו"ר הלשכה למקצועות הבריאות המשלימה, "התחומים האלה התפתחו מחוץ לאקדמיה במשך אלפי שנים, ועכשיו פתאום רוצים להפוך אותם לאקדמיים. אבל אקדמיזציה לא מתאימה לתחום ההוליסטי. היא דורשת נתונים אמפיריים וסטטיסטיקות שלא קיימות בעולם ההוליסטי. אנחנו עוסקים בקשרי גוף ונפש וברוחניות".

ברוב המדינות בעולם, מקצועות הרפואה המשלימה אינם נלמדים באוניברסיטאות, אך ישנן מכללות שמעניקות הסמכה מוכרת בתחומים אלה. לדברי הד"ר אלעד שיף, פנימאי מבי"ח בני ציון וחבר בוועדת זיידס הבודקת את הסדרת הרפואה המשלימה, "זה לא יהיה נכון לאנוס את התחומים האלה לתבנית אקדמית. לרפואה משלימה יש חשיבה ששונה מהחשיבה הרפואית הסטנדרטית. אם ניצור תוכנית אקדמית רגילה, מי שילמד בה יהיו אנשים בעלי תואר שני או דוקטור, אבל המורים המובילים בתחומים האלה, שאינם דוקטורים, יישארו בחוץ".

לכתבה המקורית לחצו כאן