כללי

חולדות ועכברים בתור וקטורים של מחלות

Mouse 3194768

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

פוסט זה בבלוג חוקר את התפקיד המכריע אך לעתים קרובות מתעלם מהם של חולדות ועכברים בהפצת מחלות. אנו מתעמקים במחלות השונות שמכרסמים אלו יכולים להעביר לבני אדם, כיצד מחלות אלו מתפשטות ומה ניתן לעשות כדי להפחית את הסיכונים.

הבנת 'הווקטורים הזעירים': אילו מחלות חולדות ועכברים נושאים?

חולדות ועכברים הם לא רק מטרדים; הם יכולים גם להוות סיכונים בריאותיים חמורים. המכרסמים הקטנים הללו ידועים כנושאים ומעבירים מגוון מחלות, מה שהופך אותם לגורמים פוטנציאליים לזיהום. חלק מהמחלות הקשורות לחולדות ועכברים כוללות Hantavirus, Leptospirosis, Salmonelosis ו-Rat-Bite Fever.

Hantavirus היא מחלה נשימתית קשה המועברת באמצעות שאיפה של שתן מכרסם נגוע, צואה או רוק. זה יכול להוביל לתסמינים דמויי שפעת בהתחלה אבל יכול להתקדם למצוקה נשימתית חמורה יותר ואפילו למוות. לפטוספירוזיס היא מחלה חיידקית נוספת המועברת במגע עם מים או אדמה מזוהמת בשתן מכרסם נגוע. זה יכול לגרום לתסמינים כמו חום גבוה, כאבי ראש, כאבי שרירים, ובמקרים חמורים, אי ספיקת כבד וכליות.

סלמונלוזיס, הנגרמת על ידי חיידקי הסלמונלה, קשורה בדרך כלל למזון מזוהם, אך גם חולדות ועכברים יכולים להיות נשאים. צריכת מזון או מים המזוהמים עם צואת מכרסמים עלולה להוביל לתסמינים כגון שלשולים, התכווצויות בטן וחום. קדחת נשיכת חולדות היא מחלה זיהומית שיכולה להיות מועברת באמצעות נשיכות, שריטות או מגע עם נוזלי הגוף של מכרסמים נגועים. זה יכול לגרום לתסמינים דמויי שפעת, כאבי פרקים, ובמקרים חמורים, נזק לאיברים.

איור המראה סוגים שונים של מחלות שחולדות ועכברים יכולים להעביר לבני אדם.
איור המראה סוגים שונים של מחלות שחולדות ועכברים יכולים להעביר לבני אדם.

איך ה'פולשים המיקרוסקופיים' הללו מתפשטים?

חולדות ועכברים הם יצורים בעלי יכולת הסתגלות גבוהה שיכולים למצוא את דרכם בקלות לבתים, למקומות העבודה ולאזורי אחסון המזון שלנו. היכולת שלהם להידחק דרך פתחים קטנים ולטפס על קירות וצינורות מאפשרת להם לגשת אפילו לחריצים הקטנים ביותר. כשהם נכנסים, הם יכולים לזהם משטחים ומזון בשתן, בצואה וברוק שלהם.

ה'פולשים המיקרוסקופיים' הללו יכולים להפיץ מחלות בכמה דרכים. ראשית, מגע ישיר עם מכרסמים או עם נוזלי הגוף שלהם מהווה סיכון משמעותי. עקיצות, שריטות או טיפול בחומרים מזוהמים עלולים להוביל להעברת מחלות כמו קדחת עכברוש. שנית, שאיפה של חלקיקים הנישאים באוויר משתן מיובש של מכרסמים, גללים או חומרי קינון עלולה להחדיר פתוגנים למערכת הנשימה, ולגרום למחלות כמו Hantavirus.

העברה עקיפה יכולה להתרחש גם דרך מזון ומים מזוהמים. חולדות ועכברים יכולים לזהם מזון מאוחסן על ידי כרסום באריזה או השארת צואה ושתן בקרבת מקום. צריכת מזון או מים מזוהמים עלולה לגרום למחלות כמו סלמונלוזיס. בנוסף, פרעושים, קרציות וקרדיות הפוגעות במכרסמים יכולים גם להעביר מחלות לבני אדם ובעלי חיים אחרים.

ה'ווקטורים הזעירים' הללו אינם מוגבלים לסביבות פנימיות; הם יכולים גם להפיץ מחלות בחוץ. אוכלוסיות חולדות ועכברים באזורים עירוניים עלולות לזהם מרחבים חיצוניים, כולל פארקים וגנים, בפסולת שלהם. זה יכול להוות סיכון לבני אדם ובעלי חיים אחרים הבאים במגע עם אזורים מזוהמים אלה.

"אתה בסיכון?" הערכת חשיפה ופגיעות

הערכת רמת החשיפה והפגיעות למחלות הנישאות על ידי חולדות ועכברים חיונית בקביעת אמצעי המניעה המתאימים שיש לנקוט. מספר גורמים תורמים לסיכון ולרגישות של אנשים וקהילות.

 • 1. גורמים סביבתיים:
  הימצאות מכרסמים בסביבה שמסביב מגדילה מאוד את סיכויי החשיפה למחלות. אזורים עירוניים עם מערכות ניהול פסולת לא נאותות, צמחייה מגודלת ומבנים מתוחזקים גרוע נוטים יותר להכיל אוכלוסיות מכרסמים. בנוסף, קרבה לאזורים חקלאיים או לגופי מים עלולה גם להגביר את הסיכון להתפשטות מכרסמים.
 • 2. תנאי מחיה:
  מצבם של חללי המגורים ממלא תפקיד מכריע בקביעת הפגיעות. סביבות עמוסות ולא סניטריות מספקות נקודות מסתור אידאליות ומקומות רבייה למכרסמים. אחסון לקוי של מזון וסילוק פסולת לא נכון עלולים למשוך מכרסמים ולהקל על העברת מחלות.
 • 3. עיסוק ופעילויות:
  עיסוקים ופעילויות מסוימים עשויים להגביר את הסיכון לחשיפה למכרסמים ולמחלותיהם. עובדים בתעשיות כמו חקלאות, בנייה וניהול פסולת נוטים יותר לבוא במגע עם מכרסמים או בתי הגידול שלהם. פעילויות בחוץ כמו קמפינג או גינון באזורים נגועים יכולים גם הם להגביר את הסיכון.

  אנשים עם מערכת חיסון נפגעת, כגון קשישים, ילדים צעירים ואלה עם מחלות כרוניות, עשויים להיות פגיעים יותר להשפעות של מחלות הנישאות במכרסמים. חשוב לקחת בחשבון גורמים אלה בעת הערכת רמת הסיכון והפגיעות כדי להבטיח שננקטים צעדים מתאימים.

 

מונטאז' תמונות שמציב לצד תמונות של בתי גידול של מכרסמים נפוצים עם סביבות אנושיות שעלולות להיות פגיעות.
מונטאז' תמונות שמציב לצד תמונות של בתי גידול של מכרסמים נפוצים עם סביבות אנושיות שעלולות להיות פגיעות.

"המניעה עדיפה על תרופה." כיצד להפחית את הסיכונים

נקיטת אמצעים יזומים למניעת נגיעות מכרסמים והפחתת הסיכונים הכרוכים במחלותיהם חיונית לשמירה על סביבה בריאה. להלן שלוש גישות מפתח להפחתת הסיכונים הללו ביעילות:

 • 1. ניהול סביבתי ותברואה:
  יצירת סביבה שאינה מושכת למכרסמים היא קו ההגנה הראשון. הקפידו על ניקיון ועל נוהלי תברואה נאותים, הן בפנים והן בחוץ. השלך באופן קבוע את האשפה במיכלים אטומים היטב, הסר עומס ושמור על אזורי אחסון מזון נקיים ומתוחזקים היטב. קצץ צמחייה והסר אתרי קינון פוטנציאליים כדי למנוע פעילות מכרסמים. יישום שיטות אלה מפחית את הזמינות של מזון, מים ומחסה, מה שהופך את הסביבה לפחות מסבירת פנים למכרסמים.
 • 2. אי הכללה מבנית:
  איטום נקודות כניסה חיוני כדי למנוע גישה של מכרסמים. בדוק מבנים לאיתור רווחים, סדקים ופתחים דרכם יכולים להיכנס מכרסמים. אטום כל פתח עם חומרים עמידים לכרסום מכרסמים, כגון צמר פלדה או רשת תיל. שימו לב לאזורים שבהם חודרים קווי שירות לבניין, כמו גם לרווחים סביב דלתות, חלונות ופתחי אוורור. תחזוקה נכונה של דלתות וחלונות עם הפסקת מזג אוויר מסייעת גם היא במניעת כניסת מכרסמים. על ידי מניעת גישה של מכרסמים למבנים, ניתן להפחית באופן משמעותי את הסיכון להידבקות והעברת מחלות.
 • 3. הדברה משולבת (IPM):
  יישום תוכנית IPM היא גישה מקיפה המשלבת אסטרטגיות מרובות לשליטה באוכלוסיות מכרסמים. שיטה זו כוללת מעקב אחר פעילות מכרסמים, שימוש במלכודות או פיתיונות להעלמת נגיעות קיימות ויישום אמצעי מניעה למזעור נגיעות עתידיות. IPM כולל גם חינוך תושבים או עובדים לגבי טכניקות הדברת מכרסמים וקידום תרבות של ניקיון ומניעה יזומה. על ידי אימוץ גישה משולבת, ניתן להשיג בקרה ארוכת טווח של מכרסמים והסיכונים הנלווים ביעילות ובקיימות.

 

וקטורים של מכרסמים ומחלות:

מכרסם מחלה התפשטות הקלה
חולדות סלמונלוזיס מגע עם מזון או מים מזוהמים היגיינה אישית ואחסון מזון נכון
עכברים Chorio-Meningitis לימפוציטי נשיכות, מגע עם גללים או שאיפת אבק של צואה שמירת מזון במיכלים אטומים וניקוי צואה
חולדות לפטוספירוזיס מגע עם מים או אדמה מזוהמים הימנעות ממגע עם מים עומדים והיגיינה נאותה
עכברים תסמונת הריאה האנטווירוס שאיפת אבק מהגללים או ממגע עם מכרסמים נגועים ניקוי נכון של גללים והימנעות ממגע עם מכרסמים

חולדות ועכברים, שלעתים קרובות מבוטלים כמזיקים בלבד, ממלאים תפקיד משמעותי בהפצת מחלות לבני אדם. הבנת התנהגותם והמחלות שהם נושאים חיונית למאמצי מניעה ובקרה. זה הכרחי שנישאר ערניים ופרואקטיביים בניהול אוכלוסיות מכרסמים כדי להפחית את הסיכון להעברת מחלות.

תפריט נגישות אתר