מרכז סלע – שינויים בתשלום למתורגמנים ולמתורגמניות לשפת הסימנים:
מרץ 11, 2011
יש לוח קורסים חדש לשפת הסימנים הישראלית
מרץ 14, 2011
הצג הכל

המכון לקידום החירש משיק בימים אלו את מילון "בסימן יהדות", שהינו, למעשה, מילון שפת סימנים ממוחשב למושגי היהדות. המילון נכתב בשפות העברית והאנגלית ונועד לענות על צרכיהם של אוכלוסיית החירשים וכבדי השמיעה בארץ. וכן, לסייע לקרוביהם, המעוניינים להרחיב את אוצר הסימנים בתחום היהדות בשפת הסימנים הישראלית. מדובר בתוספת משמעותית לחיי הרוח כמו גם עולם המושגים היומיומי של אוכלוסיית כבדי השמיעה והחירשים, שמונה כ 650- אלף איש, מתוכם 15 אלף חירשים.

נדב (34), כבד שמיעה מלידה שמדבר ושומע כמעט רגיל ובמקביל משתמש בשפת הסימנים לצורך תקשורת עם חירשים-אילמים, מספר על שפת הסימנים: "שפת הסימנים הישראלית היא שפה צעירה, כולה 70 שנה, ויש לה תחביר ודקדוק המיוחד לה".

לדבריו, מדובר בשפה חזותית- מרחבית, המשמשת את קהילת החירשים החיים בישראל. "זוהי", הוא מסביר, "מערכת טבעית, שלמה ומלאה של שפה המובעת באמצעות תנועות הידיים. שפה זו כוללת בתוכה לכסיקון עשיר של אוצר סימנים ומבנה דקדוקי מורכב".

מילון שפת הסימנים הישראלית מכיל את אוצר הסימנים המשמשים אבני היסוד שעליהן מושתתת השפה. סימנים אלה קרמו עור וגידים במוחותיהם ובידיהם של אנשים חירשים, חברי קהילת החרשים, המצרפים אותם לשפה – שפת רעים, שפה אינפורמטיבית, שפה אינטימית ובעיקר שפת הלב והנשמה. המילון הוא פרי עבודה מאומצת שבה תועדו ונערכו כ 700- סימנים ביהדות בשפת

סימנים ישראלית. מספר זה של סימנים אינו המספר הכולל של אוצר הסימנים ביהדות, כיוון שלמילים רבות אין עדיין סימן מוסכם בקהילת החירשים.

העובדה שהמילון ממוחשב מאפשרת לקבל תמונה מלאה ושלמה המייצגת נאמנה את כל אחד מהסימנים המרכיבים את שפת הסימנים. השימוש במילון הוא ידידותי ומאפשר שליפת סימן באמצעות הקלדת מילה בכל אחת מהשפות, עברית ואנגלית. הקלדת המילה באחת מהשפות הללו, מעלה את תמונת הסימן בתצלום וידאו.

יעל קקון, מנהלת המכון לקידום החירש, מספרת: "בעת כתיבתו ועריכתו של המילון עמדו לנגד עינינו כמה מטרות, בהן הרחבת אוצר הסימנים ביהדות בשפת הסימנים הישראלית, עריכת מילון שיענה על צרכיו של קהל יעד רחב ומגוון של תלמידים חירשים וכבדי שמיעה, הורים שומעים, כבדי שמיעה וחירשים ואנשי מקצוע ומחקר, הנגשת תחום היהדות לדוברי שפות שונות באוכלוסייה הישראלית הרב-לשונית והפצת הסימנים בקרב היהודים בעולם".

קקון מוסיפה: "תקוותנו היא כי המילון יהווה כלי עזר אינטראקטיבי, המכיל יישומי מחשב המסייעים להמחשת שפת הסימנים על ייחודה ועל יופייה. מדובר בכלי עזר שינגיש את תחום היהדות לאוכלוסיית החירשים וכבדי השמיעה בארץ ובעולם".