סיפורם של האנשים החרשים שהיו בשואה טרם סופר.

הפרויקט מתעד ב-15 שנים האחרונות את סיפוריהם האישיים והמיוחדים של ניצולי שואה חרשים אשר שרדו את השואה. חוויות האדם החרש בשואה הן חוויות שונות מחוויותיו של אדם שומע. הם סבלו מרדיפה כפולה- הן בשל היותם יהודים והן בשל חירשותם והגדרתם כנכים.

יתירה מזאת- ישנו פן מיוחד שונה לניצול שואה חרש, מעצם היותו חרש, וסיפור על התמודדות יוצאת דופן של אנשים שלא שמעו את הקורה מסביב ובכל זאת הצליחו לשרוד (למשל: אישה חרשת לא ידעה שהיא השתתפה בצעדת המוות וגילתה זאת רק בתהליך התיעוד).

עד כה תועדו בשיתוף עם יד ושם 56 סיפורים אישיים של ניצול שואה חרשים כולל "תיעוד סיפורם של 7 ניצולי שואה חירשים שהתחנכו בפנימיית מכסיקו-בודפשט, מוסד חינוכי יהודי לילדים חירשים וכבדי שמיעה בהונגריה לפני מלחמת העולם ה-2 ובמהלך תקופת השואה. (היו 7 בתי ספר יהודים באירופה וזו קבוצת החרשים היחידה ששרדה את השואה שהיו ביחד בבי"ס בתקופה הזאת – לעומת חרשים אחרים שהיו מפוזרים במדינה שלהם).

תהליך גביית העדות:

על כל ניצול שואה למלא טופס "עדות יד ושם". הטופס נשלח ליד ושם ולאחר אישורם, הם שלחו למכון לקידום החרש צלם ומראיינת מקצועית מטעמם.

ניצולי השואה החרשים שאליהם רצינו להגיע ב-5 השנים האחרונות היו כבר מאוד מבוגרים (בסביבות גילאי 80), חלקם גרו במקומות מרוחקים, חלקם לא היה טלפון נייד (לסמס) ליצירת קשר אלא רק דרך הפקס. פנינו לכל אחד באופן אישי על מנת למלא את טופס "עדות יד ושם" דרך משפחה / מתורגמניות / אנשים חרשים באזור שלהם.

חלק מניצולי השואה דוברי שפת סימנים רוסית ולכן שלחנו אליהם מתורגמנית לרוסית- אשר הגיעה לביתם או למועדון החרשים ויחד איתם מילאה את השאלון של "עדות יד ושם".

כל השאלונים נשלחו במרוכז ליד ושם והם החליטו מי מתאים לגביית עדות.

צילום העדות

בחדר הצילום נכחו – ניצול השואה, מנחה מקצועית מטעם יד ושם ומתורגמנית מקצועית לשפת סימנים.

התיעוד והסרטונים תורגמו ע"י מתורגמנים שעברו תהליך התאמה לפרוייקט, לרוב העדויות יש תמלול של העדויות ובהמשך ילווה גם בכתוביות בעברית.

האם הנך מעוניין לתעד את סיפורך?