דממה עם עוצמה
מרץ 8, 2009
לוח מודעות דרושים
מרץ 9, 2009
הצג הכל

על אף לקות השמיעה ממנה היא סובלת, טוראית שירלי פינטו חלמה תמיד להתגייס לצה"ל ולשרת כחיילת מן המניין • כיום היא משרתת בהצטיינות במדור החשמל והקשיחים בחיל האוויר ובקרוב תעביר לחבריה בענף הרצאה בנושא חירשות • "אני רוצה לפתוח את האנשים בענף לעולם של לקויי השמיעה, להראות להם איך חיים החירשים, איך הם מתבטאים ומתקשרים"

טוראית שירלי פינטו ידעה תמיד שלצבא היא תתגייס. הפטור משירות צבאי שקיבלה בשל לקות השמיעה ממנה היא סובלת, היה חסר משמעות מבחינתה. היום היא יודעת שלא המוגבלות היא שהביאה אותה להיות חיילת כה מוערכת במדור חשמל וקשיחים בחיל האוויר, אלא היכולות, המקצועיות והרצון העז לעשות ולהתקדם. גם בלי לשמוע. "התפלאתי מאוד מהיחס שקיבלתי מהאנשים במדור כבר ביומי הראשון כאן. חשבתי שהם ירימו גבה מפני שאני חירשת, אבל ההיפך הוא הנכון. אני נהנית לקום כל בוקר ולהגיע לכאן".

טוראית פינטו חירשת מלידה ובת לזוג הורים חירשים. אחיה הקטן הוא היחיד מבין בני משפחתה ששומע. את רוב ילדותה העבירה בחברתם של ילדים חירשים, היא גדלה בגן של חירשים וכשעלתה לכיתה א' אמנם נרשמה לבית ספר של שומעים, אבל למדה בכיתה מיוחדת של לקויי שמיעה. בשנותיה בחטיבה ובתיכון למדה בכיתה רגילה. "היה לי קשה מאוד", היא מתוודה, "כל השנים למדתי בכיתה של חירשים, קיבלתי סיוע, יחס אישי, ופתאום עברתי לכיתה של שומעים בה המורה מדברת ובצד יושבת המתרגמת. הרגשתי אחת מתוך רבים, זה היה ממש קשה. במשך הזמן התרגלתי, מצאתי לעצמי שיטות איך ללמוד ולעמוד בקצב של השומעים והיה מצוין".

חיילת טובה, מקצועית, לויאלית ומצטיינת הם רק חלק קטן מהתארים שמקבלת שירלי ממפקדיה. מדור החשמל והקשיחים בחיל האוויר מתעסק ברכש וניהול פרטי החשמל בחיל, ומורכב כולו מקצינים ונגדים. שירלי, החיילת הסדירה היחידה במדור,  מסייעת בכל דבר שהיא יכולה, לוקחת על עצמה פרויקטים גדולים ועומדת בהם בהצלחה. היא מעידה על עצמה שהיא אוהבת לעבוד, והרבה. והתוצאות לא מאחרות להגיע. "אנחנו מאוד מרוצים מהעבודה של שירלי, היא מקבלת המון פידבקים חיוביים מהקולגות שלה", משתפת רב-סמל מורן שמולוביץ', תחתיה עובדת שירלי. שירלי חיילת מצוינת שעושה את עבודתה על הצד הטוב ביותר, היא נותנת מעצמה כל-כך הרבה, ופשוט כיף לעבוד איתה". על העובדה כי הגיעה למדור שמתעסק בחשמל, נושא שהיה רחוק מאוד מתחום התעניינותה אומרת שירלי: "בהתחלה ממש פחדתי שיהיה לי קשה כי אני לא מבינה בחשמל, אבל כבר ביומי הראשון כאן לימדו אותי הכל ובזכות האנשים האלה התקדמתי. אפילו מצאתי נושא שאלמד בעתיד", היא אומרת בחיוך ומוסיפה: "אני לא פוסלת את האפשרות לחתום קבע".

 

"אני לא פוסלת את האפשרות לחתום קבע"

בקרוב תעביר שירלי הרצאות בנושא חירשות לכל החיילים המשרתים בענף אליו היא משויכת. "אני רוצה לפתוח את האנשים בענף לעולם של לקויי השמיעה, להראות להם איך חיים החירשים, איך הם מתבטאים ומתקשרים", היא מספרת. "חשוב לי שיבינו שאני אדם רגיל כמותם, אבל עם זאת יש לי יותר צרכים משלהם. אני רוצה שהמודעות לעולם לקויי השמיעה תגדל". את המצגת תעביר שירלי בעצמה, דבר שיצריך ממנה לדבר עם הקהל. "המפקד שלי עוזר לי להתאמן ואני מקווה שזה ילך טוב", היא מוסיפה. על המודעות של לקויי השמיעה בחברה הישראלית כולה היא אומרת: "אני חושבת שבחברה הישראלית כולה יש שיפור גדול במודעות כלפי החרשים. בזמן האחרון יש כתבות על החירשים ואפילו מוזיאון של חירשים בחולון. חירשים מאוד משתדלים להעלות את המודעות וכל פעם אני רואה שיפור".