בין שמחה לעצב
פברואר 26, 2009
שס"י – כבר מזמן לא צריך להסביר
פברואר 26, 2009
הצג הכל

המצב הכלכלי הקשה בישראל הוא נחלת הכלל. עסקים נסגרים או מצטמצמים ואנשים רבים נותרים מחוץ למעגל העבודה. כתמיד במקרים כאלה, השכבות החלשות יותר, דוגמת אנשים נכים, ניצולי שואה, חד-הוריים וכיו"ב, הם הנפגעים הראשונים מן המצב הקשה.

אוכלוסיית החרשים וכבדי שמיעה בישראל סובלת פעמיים – חוסר יכולת לתקשר עם הסביבה בצורה קלה ונינוחה הופכת את היכולת שלהם למצוא עבודה לבעייתי מלכתחילה. במשק שסובל ממכת אבטלה, מצבם הולך ומחריף ואנו נתקלים באנשים מוכשרים בעלי ניסיון יכולת ואמביציה, אשר נידונים לעבודות כגון מלצרות וחלוקת עיתונים.

אחת הסיבות לכך היא הסטיגמה החברתית שהודבקה לאנשים חרשים וכבדי שמיעה, כאשר חוסר היכולת שלהם לתקשר עם הסביבה השומעת, מתורגמת בחברה הישראלית (הלא כל כך סובלנית), להעדר כישורים או העדר יכולות שכליות.

המעסיקים עצמם מהווים מכשול לא קטן בתהליך העסקתם של אנשים חרשים וכבדי שמיעה: הם חוששים מהסתבכויות לא רצויות במקום העבודה, הצורך להשתמש באביזרי עזר לשמיעה, אנושיים ולא אנושיים (ולצורך העניין נתייחס למתורגמנים, מערכות FM ו-ווידאו פון באופן שווה) מרתיע אותם מחשש שזה ידרוש מהם השקעה כלכלית נוספת, מעבר לתשלום המשכורת, הביטוח הלאומי ושלל ההוצאות שנדרשות כדי להחזיק עובד.

מאידך, אנשים חרשים וכבדי שמיעה יכולים להפוך לעובדים מצויינים ונאמנים. שמיעה לקוייה לא אומרת בהכרח שעובד נעדר כישורים ולפעמים הרצון להוכיח את יכולותיו, הופך עובד כזה לאדם שאפתן ומצליח לא פחות מעובדים שומעים!

בימים אלו נכנס מיזם "מדברים תעסוקה" של המכון לקידום החרש להילוך גבוה, מודעות דרושים רבות מתפרסמות באתרנו ואנשים חרשים וכבדי שמיעה מתחילים להשתלב במעגל העובדים היצרני במדינת ישראל.
"מדברים תעסוקה" הוא אחד מן הפרוייקטים המרובים של המכון לקידום החרש, אשר עוסק, בהתאם לתפיסת העולם שלנו, בקידומם ושילובם החברתי של אנשים חרשים וכבדי שמיעה במדינת ישראל.

המיזם מכוון לשתי מטרות עיקריות:
1. סיוע לאנשים חרשים במציאת עבודה, הכשרה מקצועית ושילובם במקומות העבודה, כך שיהפכו לאנשים פוריים ויצרניים ויקיימו את עצמם בגאווה ותוך הסתמכות על יכולותיהם.
2. מתן הכוונה וליווי למעסיקים וגם למועסקים, באופן שוטף תוך מתן מידע, סיוע ועידוד בתהליך הקליטה של האדם החרש/כבד השמיעה למסגרת העבודה. עידודם להעסיק אנשים חרשים, ייעוץ ואפילו "שידוך" מעסיקים פוטנציאליים, למעסיקים קיימים ("מנטורים") אשר מנחים אותם ומסייעים מתוך הניסיון שלהם בפועל.

את "מדברים תעסוקה" התחילה לנהל בתקופה האחרונה אורית זולברג, מי שהייתה רכזת פרוייקט "השכלה" של המכון לקידום החרש והיא נותנת למיזם את הגוון האישי שלה, שמשלב המון הבנה וידע הקשורים לצרכים היחודיים של אנשים חרשים וכבדי שמיעה, יחד עם אמביציה ויכולת יוצאים מן הכלל.