מקצוענות התרגום. זה בידיים שלנו
פברואר 26, 2009
חגיגת יום הסטודנט
פברואר 26, 2009
הצג הכל

הקיץ מאחורינו, כך גם  מלחמת לבנון השנייה. ערב השנה החדשה מזמן לנו "חלון הזדמנויות", לבחון מה קרה כאן ומה עברנו. הזדמנות יקרה להתחיל את השנה החדשה מתוך מחשבה על מסקנות וכיווני עשייה.

בעשור הראשון של המאה ה-21, יש לנו ציפיות מסוימות מהמדינה, גם אם פניה של מדינת הרווחה משתנים לנגד עינינו. אנו רואים את המדינה כמי שאמורה לספק שירותים חברתיים ציבוריים לכלל אזרחיה,  המהווים את אוכלוסיית היעד שלה.

מדובר בשירותים, שמטרתם להעלות את רמת החיים הכללית במדינה, לאפשר השכלה לתושביה, לשמר את בריאות הפרט ולווסת בין הצרכים השונים, כדי למנוע תחלואים חברתיים, העלולים להיגרם עקב היעדר נגישות לטיפול רפואי, להשכלה, למקורות תעסוקה ועוד.

מעורבותם של ארגונים וולונטריים היא מרכיב מרכזי של מערכת שירותי הרווחה האישיים בישראל, והם ממלאים תפקיד חברתי חשוב ומרכזי. זאת, במיוחד נוכח השינויים באופייה של מדינת הרווחה, שלא תמיד מספקת את הצרכים הנדרשים. וכך אנו רואים, כיצד ארגוני החברה האזרחית נכנסים בשנים האחרונות לתחומים חדשים, שבחלקם מופקדים באופן ברור בידי הממשלה, האמורה לספק להם מענה מותאם.

עם פרוץ מלחמת לבנון השנייה, מצאנו את עצמנו במכון לקידום החרש מקפיאים את הפעילות השוטפת ומתגייסים לסייע לתושבים החרשים וכבדי השמיעה בצפון הארץ. ההתרחשויות היו אינטנסיביות, ללא התרעה, ולאיש מאיתנו לא היה זמן ללמוד, לתכנן ולהתארגן, וגם לקיים דיאלוג עם עמיתינו, כדי לבחון את גבולות ההתערבות של כל אחד מאיתנו.

מול המציאות הקשה, מצאנו את עצמנו מספקים תשובות למצוקות של התושבים עצמם, תוך שאנו תוהים מהו בעצם תפקידנו, מה תפקידה של המדינה, עד כמה אנחנו יכולים להתערב, אל מי עלינו לשלוח את האנשים הנזקקים לטיפול ועזרה?

במקביל אלינו, פעלו באותה תקופה ארגונים עמיתים למען אנשים חרשים וכבדי שמיעה, שהתגייסו אף הם לסייע לאוכלוסייה. לכולם היה מה לעשות, כי הזמנים היו קשים והמלאכה מרובה.

במבט לאחור, אנו יכולים להגיד היום, שקושי מרכזי בפעילות נבע מכך שהארגונים לא ישבו לקיים חשיבה משותפת, תוך בחינה מהם גבולות האחריות של הארגונים הוולונטריים למול האחריות של המדינה בעתות של משבר לאומי. כל זאת כדי לאפשר עשייה מאורגנת ומתואמת יותר לטובת הקהילה שלנו..

ולכן, דווקא עכשיו, בפרוס השנה החדשה, עלינו להסיק את המסקנה החשובה, ולשבת ביחד להפקת לקחים. עם האיחולים לשנה חדשה נפלאה, אני מזמינה את כל ארגוני החרשים וכבדי השמיעה, את העמיתים, משרדי הממשלה והגופים האחרים, הפועלים בשטח, לשבת ביחד, כדי ללמוד, לחשוב ולהתכונן לבאות.

חברים יקרים, סטודנטים, תלמידים, חונכים, מדריכים, מתנדבים וכל התורמים הוותיקים והחדשים –  אני מאחלת לכולנו שנה חדשה נפלאה, שהסיסמה המרכזית שלה תהיה – "בדרך שלנו – לעשייה והצלחה".