הפעילות בכנסת
אפריל 4, 2011
אל תגיעו לליל הסדר בידיים ריקות!
אפריל 7, 2011
הצג הכל

לכבוד טקס הנחת המזוזה וחנוכת הבית במבנה החדש של "המכון לקידום החרש" ברחוב לה - גארדיה 63, נערך אירוע קטן במכון לקידום החרש, אשר בו הופיעו חלק מחברי קבוצת "לראות סיפור", מספרי הסיפורים של המכון לקידום החרש בשפת הסימנים. בין האורחים והמוזמנים, הגיעו עובדי המכון, חברי הוועד המנהל, ידידים ושותפים לדרך אשר בסיועם ובזכותם הגיע המכון עד הלום.

אנחנו מתכבדים להביא כאן סיכום מדבריה של מנהלת המכון הגב' יעל קקון, אשר בין היתר, סקרה את פעילויות המכון בתקופה האחרונה ואת הצפוי לנו, בהמשך הדרך.

"ערב טוב לכולכם. תקופת הנדודים שלנו סוף סוף תמה והמכון לקידום החרש הגיע למנוחה ולנחלה, באכסניית הקבע החדשה, הנגישה והיפה שלנו. הרשו לי להביע תודה גדולה לכל מי שהגיע הערב, לידידים, למתנדבים ולתורמים הרבים, לאורחי המכון וכמובן עובדיו. ולכל האנשים שלקחו חלק בתהליך הבניה, השיפוץ וההנגשה של המקום החדש.

אני רוצה לנצל במה זו כדי לשתף אתכם בתהליכים חשובים מתוך פעילות המכון לקידום החרש, אשר חלקם כבר החלו וחלק, יתחילו בקרוב.

• העמקת הנגישות למידע ולידע, בקרב הציבור הישראלי, לגבי האנשים החרשים וכבדי השמיעה, המצוקות שלהם, הצרכים המיוחדים להם כמו גם הזכויות המגיעות להם..
• הגדלת מעגל ההסברות בקרב קהילת החרשים וכבדי השמיעה, על מנת להגיע לציבור גדול ככל האפשר.
• המבנה החדש ברחוב לה גארדיה 63, תוכנן ובוצע כך שיהיה נגיש לאנשים חרשים וכבדי שמיעה; גם לעובדי המכון וגם לאורחים הרבים מקרב הקהילה, אשר מגיעים לכאן כדי לקבל שירותים.
• במכון שתי כיתות לימוד גדולות, אשר יאפשרו לנו לארח קורסים נוספים בשפת הסימנים ובכך, להרחיב את מעגל הקורסים לעוד ועוד אנשים.
• על מנת להגיע לכל בית ולאפשר לכל אדם נגישות מקסימלית ללימוד שפת הסימנים, מתוכננת בעתיד לומדה לשפת הסימנים, אשר תאפשר גם לאנשים שגרים רחוק, או שההגעה למכון קשה להם – ללמוד בנוחות בביתם.
• בימים אלו מתבצעות הגהות אחרונות לשיחון "סימנים במשבר", שיחון כיס לתקשורת בשפת סימנים, מאפשר תקשורת ראשונית בסיסית עם אדם חרש/כבד שמיעה, אשר נמצא במצב מצוקה, עד להגעתו של מתורגמן לשפת הסימנים.
• בתחום התרגום לשפת הסימנים, פועל המכון להרחבת מעגל המתורגמנים הזמינים, עם דגש על הפריפריה והחברה הערבית. הצלחנו לגייס 36 מלגות בשיתוף עם המוסד לביטוח לאומי, ללימוד תרגום לשפת הסימנים.
• גם כשאנחנו ממשיכים להתקדם אסור לנו לשכוח את הפעילויות הקיימות שלנו. בין היתר, תמיכה בהשכלה הגבוהה לסטודנטים חרשים, שהיא אחת מפעילויות הדגל של המכון לקידום החרש כבר שנים רבות.
• ולבסוף המשך והרחבת התמיכה באנשים החרשים וכבדי השמיעה בחברה הערבית וגולת העשייה בימים אלו: עיצוב תוכנית חדשה, אשר אושרה בשת"פ מול המוסד לביטוח לאומי, הקרן למפעלים מיוחדים: תוכנית תמיכה להורים ואנשים מקצוע בנגב – לשלוש השנים הקרובות.

לסיום דבריי, ברצוני לברך את כולכם על שהגעתם לאירוע המרגש והמשמח הזה כמו גם להביע את תודתי למתכנני המשכן החדש, לוועד המנהל, לחוג הידידים, לידידינו וחברינו אשר ליוו אותנו כל השנים הללו, הקיפו וסייעו לנו ולבסוף, לעובדי המכון.

יעל קקון, מנהלת "המכון לקידום החרש".