מאותגרים טלוויזיונית: בעלי המוגבלות בתוכניות הריאליטי
דצמבר 7, 2009
הזמנה לסדנת – "העצמת נשים חירשות וכבדות שמיעה"
דצמבר 8, 2009
הצג הכל

השלמה עם הצורך בשימוש במכשיר שמיעה היא תהליך הדורש הסתגלות רגשית וטכנית. תקופת ההסתגלות למכשירי שמיעה, מציינת טובה ארצי, קלינאית תקשורת ראשית בשירותי בריאות כללית, עשויה להימשך שובעות ואף חודשים.

השלמה עם הצורך בשימוש במכשיר שמיעה היא תהליך הדורש הסתגלות רגשית וטכנית. תקופת ההסתגלות למכשירי שמיעה, מציינת טובה ארצי, קלינאית תקשורת ראשית בשירותי בריאות כללית, עשויה להימשך שבועות ואף חודשים.
כדאי לזכור כי מכשיר השמיעה אינו יכול להשיב את מצב השמיעה לתקין לגמרי ואינו יכול לנטרל לחלוטין רעשי רקע. לכן כדאי להתאים את הצפיות לאפשרויות.

כיצד בוחרים מכשיר שמיעה?

*לפני רכישת המכשיר יש להיבדק על יד רופא אף-אוזן-גרון ולעבור בדיקת שמיעה במכון אודיולוגי מוכר.
*את הרכישה עדיף לבצע רק לאחר התייעצות עם קלינאי תקשורת לגבי סוג המכשיר הרצוי והמתאים ולאחר בדיקה מקיפה של שוק המכשירים
*חשוב לבחור מכשיר שיאפשר הבנת דיבור טובה ברוב המצבים.
*כדאי לבדוק אם המכשיר מתאים ליכולת ההפעלה של המשתמש. לעיתים מכשיר שמיעה קטן אינו מתאים, משום שהפעלתו מצריכה מיומנות של מוטוריקה עדינה.
*חשוב לוודא שהאוזנייה מותאמת היטב לאוזן
*מומלץ לבחור מקום קנייה המציע מגוון מכשירים של חברות שונות. כדאי שמקום הקנייה יהיה קרוב לבית, כיוון שרכישת מכשיר שמיעה מצריכה ביקורים חוזרים.
*כדאי לברר מראש אם ניתן להתנסות בסוגי מכשירים שונים (אנלוגיים מול דיגיטליים).
חשוב לברר אם הסוכן מאפשר פרק זמן להתנסות עם המכשיר (תקופת ניסיון מקובלת היא חודש-חודשיים), אם תקופת הניסיון בחינם או בתשלום ובמקרה שמחזירים את המכשיר לאחר התנסות כמה גובים בעבור תקופת ההתנסות.
*חשוב לבדוק אם תעודת האחריות כוללת תחזוקה ותיקונים ולכמה זמן, אם התיקונים נעשים במקום או נשלחים לחו"ל, אם במקרה שהמכשיר מתקלקל יש אפשרות לקבל מכשיר חלופי, אם אודיולוג יכול לכוון את המכשיר, אם יש אפשרות להשתמש באמצעי עזר נוספים עם המכשיר וכמובן-להשוות מחירים.

איך להקל על ההסתגלות למכשיר?

*מומלץ תחילה להרכיב את מכשיר השמיעה במצבים מבוקרים ולטווחי זמן מוגבלים, לכן כדאי לברר מהם פרקי הזמן המומלצים להרכבת המכשיר בתקופה הראשונה.
*יש להתאמן על השימוש במכשיר ועל הטיפול בו בנוכחות המוכר בעת הרכישה: לנסות להרכיב את המכשיר, להתאמן על הכנסת הסוללות והוצאתן. חשוב גם לברר מראש כיצד ניתן לכוון את עוצמת המכשיר במצבים שונים.
*אם שומעים שריקה במכשיר השמיעה, ייתכן שהסיבה לכך היא אוזנייה שאינה מורכבת כהלכה או הצטברות שעווה באוזן. במקרה כזה יש לפנות למוכר לברר את הסיבה ובמידת הצורך לפנות לרופא.
*כדי ללמוד להתגבר על רעשי רקע מומלץ להיוועץ בקלינאי תקשורת או בסוכן שמכר את המכשיר
*כדי לשמוע טוב יותר בטלפון ולהתגבר על רעשי הרקע אפשר להעביר את מכשיר השמיעה למצב "טי" (T), שעוזר לשמיעה גם כשמשתמשים באביזרי עזר.
*מכשיר שמיעה אמור לשמש כחמש שנים. אם מרגישים ירידה בשמיעה גם עם המכשיר, יש לבצע כיוון מחדש שלו אצל המוכר ובמקרה הצורך לפנות לרופא.

פורסם לראשונה בידיעות אחרונות (1.11.2009), מוסף "זמנים בריאים", עמוד 3