המכון לקידום החרש עובר דירה
נובמבר 16, 2010
חוזרים לפעילות!
נובמבר 21, 2010
הצג הכל

המכון לקידום החרש והמרכז לטראומה של פרופר' מולי להד יזמו מילון לשפת הסימנים למצבי חירום בבתי החולים אשר יחולק לצוותי מד"א ולחדרי המיון

שני גופים שעוסקים בטיפול בחירשים הוציאו לראשונה מילון כיס למונחים רפואיים שיחולק במד"א ובחדרי מיון

כשחירש מגיע לטיפול רפואי בבית חולים הוא דואג מבעוד מועד לליווי של מתרגם לשפת הסימנים. אך מה קורה במצב חירום, כשעליו להסביר לצוות של מד"א או לרופאי חדר המיון מה הוא מרגיש? לצורך כך הוכן, לראשונה בארץ, מילון כיס למונחים רפואיים בשפת הסימנים שיחולק לצוותי מד"א וחדרי המיון.

 

 

מאחורי היוזמה עומדים המכון לקידום החירש, עמותה העוסקת בקידום רווחת החירשים וכבדי השמיעה והמרכז לטראומה של פרופ' מולי להד. "המטרה הייתה לאפשר לחירשים שצריכים עזרה רפואית דחופה להסביר מה קרה עד שיגיע מתורגמן", מסבירה נעה יגר, אחראית קשרי קהילה במכון לקידום החירש, "וגם לתת לרופא כלי לשאול שאלות כדי למנוע מצב שבו חס וחלילה הוא יבין לא נכון את החירש". 
מתוך המילון לרופא
יש לי סחרחורת – מתוך המילון לרופא 

המילון כולל כ-100 מילים, מושגי יסוד שנבחרו בקפידה, כמו "איפה", "כואב", "בדיקה" והמילה "אלרגיה", מילה בעלת חשיבות רבה שכן אם חירש יישאל אם הוא אלרגי לתרופה ולא יבין את השאלה התוצאה עלולה להיות קטלנית. המילים הנבחרות צולמו לאחר מכן בשפת הסימנים, שהודגמו על ידי חירשים, ואוגדו לכדי מילון. 

בישראל ישנם כ-10,000 חירשים בוגרים וכ-650 אלף כבדי שמיעה. היום ייערך יום ההתרמה הארצי לארגוני החירשים ולניצ"ן. לתרומה של 10 שקלים יש לשלוח את הספרה 10 למספר 3388. 

 

מתוך המילון לרופא
יש לי אלרגיה – מתוך המילון לרופא 

התפרסם ב NRG