הורות בצל המסע האינסופי
פברואר 22, 2009
יציאת מצריים הפרטית שלי
פברואר 22, 2009
הצג הכל

לפני זמן מה, כשבאתי לקחת את ילדיי בסיום יום הלימודים, ניגשה אלי ילדה אחת קטנה וחמודה ושאלה אותי בשיא התמימות "איזו שפה את מדברת?"

האמת?

לא הבנתי מה הילדונת הזו אמרה ונעם, כמנהגה, לקחה אחריות וענתה לה "אמא שלי מדברת שפה סודית שאף אחד לא מכיר" סובבה את גבה בהפגנתיות והלכה.

לרגע קט ראיתי צל עובר על הפנים של נעם, והתחושות שאני לא הייתי שם בשבילה, שלא יכולתי למלא את תפקידי ולשמש לה כמשענת, כעוגן, היו קשות, כמו גוש אבן תקוע בגרון.

כל אחר הצהריים התלבטתי עם עצמי אם לפתוח את הנושא או "להחליק" פינות ולהמשיך הלאה, עד לפעם הבאה שזה יקרה ואולי עד אז אמצא כוחות להתמודד עם השאלות הלגיטימיות של השונות, של ההבדלים, של "למה אני מדברת שפה כזו?"

בלילה, אחרי שהבית נדם וכולם נרדמו, התיישבתי מול המחשב וניסיתי לגלוש ולחפש מידע בפורומים ובעיקר לנסות להשקיט את יסורי המצפון של כל אמא…

לא מצאתי את מבוקשי וכמה שחיפשתי רק הלכתי לאיבוד יותר…

מתי שהוא בחצות וחצי, הבנתי שלא היה ולא יהיה קסם והפיה לא תבוא להושיעני, ואני חייבת להרדים את רגשות המצפון שלי ואם אני רוצה לצאת מהבור השחור שנשאבתי אליו, אז אני חייבת להתגבר על הרגשת הכישלון האישית שלי, שהיא רק שלי בלבד. כי בעצם רק אני מרגישה שאני נראית ונשמעת פגומה בעיני הסובבים אותי.

הבנתי, שנעם, ילדתי, כמו כל ילד נורמלי, הגיעה לשלב שבו מתביישים בהורים ואני חייבת לאפשר לה את המרחב הזה, ונזכרתי, שגם אני התביישתי באימא שלי שהייתה משתעלת בקול תרועה…והייתי מחפשת נואשות מקום לקבור את עצמי ולא להתמודד מול המבטים האלו…

וכשהמחוגים המשיכו להתקדם ללא רחם… "נפל לי האסימון" והבנתי שאנו, קהילת החרשים מדברת על הרצון להתבדל, להיות רק ביחד כמו ב"אי השלווה" של החרשים, הרצון להרגיש חופשי ולא מחוייב מבחינה תקשורתית, חברתית ותרבותית. אז גם נעם שלי כמו ילדים שומעים אחרים, שהוריהם חרשים, צריכה את המקום הזה, מקום שבו היא לא תרגיש שונה, מקום שבו היא לא תצטרך לתת דין וחשבון לאחרים, מקום שבו היא תהיה היא עצמה.

רציתי באותם רגעים להעיר את נעם ולומר לה שהיא גיבורה ואכן היא צודקת ויש לנו באמת "שפה סודית" משלנו ומותר לה להתבייש בנו…

והבטחתי לעצמי ולרגשות המצפון שלי, שלמחרת איזום שיחה עם המחנכת ואעשה בכיתה סדרת מפגשים ודרך סיפורים שונים בשפת סימנים בליווי מתורגמנית, הילדים יראו שיש הרבה "שפות סודיות" בעולם….