דצמ 26, 2016

יום הסטודנט החרש/כבד השמיעה- יום של גאווה


להשכלה תפקיד חשוב בקביעת רמת ההכנסה של אדם ואיכות חייו, ובקביעת רמת ההתפתחות הכלכלית-חברתית של המדינה כולה.

בשנת 1996 חולל המכון לקידום החרש מהפכה בחיי האוכלוסייה החרשת/כבדת השמיעה והביא לפתיחת דלתות ההשכלה הגבוהה לצעירים חרשים וכבדי שמיעה.

מאז אנו חוגגים את יום הסטודנט החרש/כבד השמיעה.

 

יום זה הוא יום הגאווה של אוכלוסיית החרשים וכבדי השמיעה - יום של גאווה על פריצת הדרך שעשינו בחיי האוכלוסייה, יום של הזדמנות שווה, העצמה, העלאת מודעות ודוגמא לנגישות מותאמת, והוא גולת הכותרת של עשיה יום יומית של המכון לקידום החרש במאבק לקידום ומימוש המטרות למען הסטודנטים בהשכלה הגבוהה/על תיכונית.

מאבק ציבורי של הסברה בלתי פוסקת , ייצוג הנושא, מיגור דעות קדומות וסטראוטיפיות, פעילות אינטנסיבית להשגת התאמות וזכויות , ומאבק ברמה הפרטנית וייצוג למול מוסד הלימודים בו הם לומדים סטודנטים חרשים וכבדי שמיעה או למול המוסד לביטוח לאומי, בנושאים מנושאים שונים כמו: מימוש זכויות - סל נגישת, תנאי קבלה, התאמה תרבותית, הפרקטיקה של ההנגשה בלימודים, מועדים מיוחדים ועוד ועוד.

בשנים אלו השגנו הישגים רבים וחשובים- מימון סל נגישות אישי לסטודנטים בתוך סל השיקום של המוסד לביטוח לאומי, התאמות שונות במוסדות הלימוד, נגישות מתקדמת יותר בלימודים, מודעות גדלה לצרכי הסטודנטים וכו'.

בזכות הפעילות השוטפת של המכון הנושא "על המפה". אנחנו נמצאים בפורום קבוע של האוניברסיטאות בנושא התאמות לסטודנטים עם מוגבלות. ודואגים שבכל דיון על התאמות/נגישות הסטודנטים החרשים וכבדי השמיעה יהיו חלק מסדר היום.

כשהתחלנו את הדרך בפיילוט נסיוני עם המוסד לביטוח לאומי, השתתפו בו 6 סטודנטים, היום מדברים על מאות סטודנטים חרשים וכבדי שמיעה בשנה בכל מגוון המוסדות בארץ, מהצפון ועד הדרם והמזרח ועד המערב, ובמגוון המקצועות הקיימים.

למול ההישגים הגדולים עדיין, כמו בתחומים אחרים במדינה, הדרך להשתלבות שווה של אנשים עם מוגבלות עדיין ארוכה, אבל אנחנו במכון נמשיך לייצג, לסנגר ולפעול על מנת לצמצם פערים ולתת לכל מועמד/סטודנט חרש/כבד שמיעה הזדמנות שווה ונקודת פתיחה לחיים שווה ככל האפשר.

לצפייה בסרטונים שהציגו הסטודנטים ביום הסטודנט הקליקו כאן >>>

לצפייה באלבום התמונות המלא מהאירוע (בדף הפייסבוק של המכון) הקליקו כאן >>>

מאת: ננה בר ואורית זולברג