טור אישי

הטורים האישיים של עובדי המכון לקידום החרש הפכו מזמן לשם דבר בקהילה. כל אחד ואחת, עם סגנונם המיוחד, יביאו לכם את השקפת העולם שלהם, את החוויות האישיות שלהם ואת התרשמויותיהם מהאירועים הסובבים אותם. אתם מוזמנים להכנס ולקרוא. כל הקלקה, תפתח בפניכם עולם מופלא של אנשים חרשים, כבדי שמיעה ושומעים, שעושים ומאמינים באמת ובתמים, בשיוויון, נגישות ושילוב.

אנחנו מאחלים לכם קריאה נעימה ומהנה. אם אתם רוצים להגיב על הדברים שנכתבים כאן, תוכלו להכנס לדף הפייסבוק של המכון לקידום החירש ולהגיב. אנחנו נשמח לקרוא אתכם!

 

04.09.14 | מאת: גל רוקניאן, טור אישי

גל רוקניאן , נולדה שומעת. בגיל שנה וחצי התחרשה מדלקת קרום המוח. נשואה לגבי, חירש, ואם לשלושה ילדים שומעים: נעם בת 15, אהד בן 11 ונדב בן 7. לרגל פתיחת שנת הלימודים כותבת מכתב גלוי לבנה הקטן נדב

28.11.13 | מאת: גל רוקניאן - טור אישי

לפני עשרים שנה, תחילת חורף 1993 ניגשו שני אנשים יקרים לנו, ד"ר ישראל סלע ז"ל ואליהו קבקוב יבדל"א, והקימו עמותה בשם "המכון לקידום החרש".

היו הרבה שאלות, תהיות, מחשבות סוגיות וקשיים - אבל דבר אחד בער בליבם: ליצור מציאות חדשה - ההשכלה הגבוהה בישראל תהיה נגישה , כך שאנשים חרשים וכבדי שמיעה יוכלו ללמוד בהשכלה הגבוהה. עד כמה שהדבר נשמע זר ומנוכר - כי מי בישראל של אז היה חושב שאנשים חרשים וכבדי שמיעה יכולים ללמוד?!

09.07.13 | מאת: גל רוקניאן - טור אישי

השתלמות לעובדים סוציאליים בצפון, היא המשך לסדרת השתלמויות, שהתחילה בבאר שבע, בשיתוף עם בית הספר לעבודה סוציאלית דימול (ברמת גן) משרד הרווחה והמרכז למשאבים בקריית שמונה. מטרת ההשתלמות: לתת לעובדים הסוציאליים כלים לעבודה מותאמת עם אנשים חרשים וכבדי שמיעה במצבי משבר וההטמעה של השיחון לשפת הסימנים.

12.06.11 | מאת: גל רוקניאן - טור אישי

כפי שחלקכם יודעים, המכון לקידום החרש לוקח חלק פעיל בישיבות של וועדת העבודה והרווחה של הכנסת, מתוך רצון לקדם ולדאוג שמקומם של החרשים וכבדי השמיעה בישראל יוכר כהלכה בתקנות הנגישות. תקנות נגישות השירות נכתבו בשנת 2005, והן עדיין נמצאות בדיונים של וועדת הכנסת - חשוב לנו שכאשר מדברים על שירותים נגישים והולמים - ללא אפליה - משמעות הדבר תהיה שגם החרשים וכבדי השמיעה לא יופלו לרעה.

04.04.11 | מאת: גל רוקניאן

למעלה מחצי שנה אני נעה באופן קבוע, על ציר תל אביב - ירושלים. לא, אני לא בחופשה, אני לא יוצאת לטיול בעיר העתיקה, לא הולכת לשוק מחנה יהודה ואני גם לא מצליחה להגיע לכותל...

אני מגיעה לכנסת ישראל, מקום שמחזיר אותי לזיכרונות הילדות שלי. משכן הכנסת היה אחד מן האתרים שבהם ביקרתי בטיול הבת מצווה, ביחד עם אימא. המקום היה ונשאר בעיניי, בעל משמעות סמלית עמוקה.

מקום, שבו אני יכולה להגשים הלכה למעשה את חזון המכון לקידום החרש, שמעודד את הצורך להטמיע את הנגישות בכל המערכות השונות.

09.01.11 | מאת: גל רוקניאן

החיבור שלי עם פרוייקט ההסמכות של המכון לקידום החרש, החל לפני יותר משנתיים. כשנתבקשתי להוביל את הנושא, בתחילה היה לי קשה להפנים את הבנה שיש צורך בהסמכות למתורגמנים ואמרתי עצמי "בשביל מה להסמיך מתורגמנים? הרי הם כבר קיבלו תעודת מתורגמן וכבר מכירים את העבודה".

06.01.10 | מאת: גל רוקניאן

 במופעים רבים של "מספרי הסיפורים" בהם השתתפתי, וארגנתי, עלו בי כמה מחשבות  – "למה בעצם אנחנו על הבמה? מה בעצם אנחנו רוצים להגיד? האם אנחנו מאמינים ב'צדקת הדרך'? האם אנחנו נותנים לקהל מה שהוא רוצה או מה שאנחנו צריכים לתת ?".

22.02.09 | מאת: גל רוקניאן

מאז שהייתי ילדה תמיד שנאתי את חג הפסח. אצלנו, ליל הסדר היה נערך בחדר האוכל הקיבוצי ולא אהבתי את ההתכנסות ההמונית מסביב לשולחנות החג, את הקריאה בהגדת הפסח ואת תחושת הלבד שהתעצמה יותר עם הישיבה ליד שולחן החג הקיבוצי.

כל השנים אימי, אישה גדולה מהחיים, הייתה יושבת לידי ומתרגמת לי את הקריאה בהגדה ואת כל השירים שלפעמים פשוט רציתי לרדת למטה ולשחק עד שיגיע זמן המרק עם הקניידלעך.


1   2