מי אנחנו


חזון


הצוות שלנו


הוועד המנהל


ישראל סלע

שקיפות


"כל אדם זכאי לזכויות ולחרויות שנקבעו בהכרזה זו ללא אפליה כלשהי מטעמי גזע, צבע, מין, לשון, דת, דעה פוליטית או דעה בבעיות אחרות, בגלל מוצא לאומי או חברתי, קניין, לידה או מעמד אחר". (מתוך ההכרזה לכל באי עולם, האומות המאוחדות, 10.12.1948).

המכון לקידום החרש (עמותה רשומה) הוקם בשנת 1993 על ידי אנשי מקצוע העוסקים בתחום החרשות במטרה ליצור שינוי חברתי שיאפשר לאנשים חרשים וכבדי שמיעה בישראל חיים של שוויון ועצמאות בחברה נגישה.

מאז הקמתו, המכון מקדם את הנגישות לאנשים חרשים וכבדי שמיעה במעגלי החיים השונים ומשמש כמוביל ידע בתחום. כך, חולל המכון לקידום החרש מהפכה של ממש בהנגשת ההשכלה הגבוהה לאנשים חרשים וכבדי שמיעה.

לאחרונה הוקם במכון מוקד לתרגום ותמלול מרחוק המתבסס על פלטפורמה חדשנית המאפשרת בו זמנית שיחת וידאו בין המתורגמן לאדם החרש ושיחת קול טלפונית בין האדם השומע למתורגמן. מוקד זה צפוי לשנות דרמטית את ההנגשה לאוכלוסיית החרשים וכבדי השמיעה.

מרכז הנגישות של המכון לקידום החרש מקדם את הנגישות במשרדי ממשלה, חברות ציבוריות ופרטיות ומשמש כתובת לקהילת החרשים במימוש זכויותיה.

בבית הספר לשפת הסימנים של המכון לקידום החרש מועברים קורסים מקצועיים ובנוסף, המכון יוזם ומעביר סדנאות לבני נוער ובוגרים ברחבי הארץ.

המכון יוזם, מפתח ומיישם תכניות מגוונות לרווחתה של קהילת החרשים וכבדי השמיעה בישראל, להעצמתה ולהגברת שילובה בחברה ולוקח חלק אקטיבי בכתיבת חוקים ותקנות לטובת קהילת החרשים וכבדי השמיעה.

בארץ חיים כ- 650,000 אנשים חרשים וכבדי שמיעה, מתוכם כ- 15,000 חרשים. הירידה בשמיעה קיימת בכל חלקי האוכלוסייה על גילאיה השונים, ומשפיעה על יכולת התקשורת.


מוקדי פעילותשומעים, חרשים וכבדי שמיעה פועלים בצוותא לקידום ולהעצמת הקהילה

המכון מהווה מופת לעבודת צוות מוצלחת ופורה של שומעים, חרשים וכבדי שמיעה, הפועלים בצוותא להשגת מטרות הקהילה כולה.
צוות המכון יוזם מחקרים יישומיים בתחומי החינוך, השיקום והתקשורת בקהילה, וכן מפתח ומפעיל תכניות חדשניות בתחומים אלה: ימי עיון, סדנאות ושירותי ייעוץ והכשרה לאנשי מקצוע ולחברי הקהילה.

המכון פועל בשיתוף פעולה עם גורמים שונים ובכללם: משרד הרווחה, ביטוח לאומי, משרד החינוך, משרד הבריאות, הג'וינט, ארגוני חרשים וכבדי שמיעה, אקדמיה, כנסת ישראל וקהילת המתורגמנים, וזאת במטרה לאחד כוחות לרווחתה של אוכלוסיית החרשים וכבדי השמיעה.

"אולי כל הקיום האנושי הוא מאבק על אוזן קשבת"(אגדאלין פאטאן)